van haberleri

Van'da turiz danışma ofisi açıldı

Van'da turiz danışma ofisi açıldı

Arif KARAKAŞ/VAN,(DHA)- VAN Valisi ve Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, 2017 yılında Van'ı 500 binin üzerinde turistin ziyaret ettiğini, 2018 yılında 700 bini aşmayı hedeflediklerini söyledi.

Van'da Turizm Danışma Ofisi açıldı. Kenti ziyaret eden yerli ve yabancı turistleri, tarihi ve kültürel değeri bulunan mekanlara yönlendirecek ofis, Van Valiliği, Van Büyükşehir Belediyesi ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) işbirliğiyle hayata geçirildi. 

Açılışa, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mahmut Kocameşe, Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Cemil Öztürk, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Günay, TÜRSAB Başkanı Cevdet Özgökçe, ile vatandaşlar katıldı.

Turizm sezonu startının Van'da verileceği belirten Vali Zorluoğlu, "Kültür ve Turizm Bakanı 14 Nisan'da Van'da olacak. Biz Ankara'da iken kendisinden istirham etmiştik. Van, turizm sezonunun başlangıcını, startını verme noktasını hak ediyor. Lütfen bu sene Türkiye'nin turizm sezonunu Van'da açalım diye istirhamda bulunuştuk. Kendileri de bunu kabul etmişlerdi. Van, inşallah 14 Nisan Cumartesi günü Türkiye'de turizm sezonunun startının verileceği il olacak" dedi.

Van'ı gelecek yıllarda daha fazla turistin ziyaret edeceğini öngördüğünü Vali Zorluoğlu ihtiyaç olması halinde şehrin farklı bir kaç bölgesine daha Turizm Danışma Ofisi kurulabileceğini ifade ederek, "Burası bir enformasyon, danışma ofisi. Ancak klasik bir danışma ofisinden daha fazla işlev görecek. Burası yabancı turistler için bir uğrak, bir danışma aynı zamanda bir şikayet alma merkezi olarak çalışacak. Burada çalışan personeller, turistlerin şikayetlerini bize ulaştıracaklar, bunu takip edecekler ve geri dönüşümünü sağlayacaklar. İlimiz için, bölgemiz için bir ilk olması açısından önemli. Hem kalkınma ajansımız, hem büyükşehir belediyemiz, hem ticaret odamızla birlikte Valiliğin koordinasyonunda Van'da böyle önemli bir merkezi hizmete açmanın memnuniyetini duyuyoruz. Önümüzdeki yıllarda eğer burası yetmez ise şehrin bazı yerlerine birkaç tane daha oluşturulacak. Çünkü önümüzdeki yıllarda turist sayısının artacağına inanıyorum. Ben Van'ın önümüzdeki 10 yıl içerisinde bu gibi yerlerden birkaç tane daha ihtiyacı olacağını düşünüyorum. El birliği ile bu şehrin kalkınmasına devam edeceğiz" diye konuştu.

Yasal Bilgilendirme
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS