Van'daki çocuk üniversitesinde mezuniyet sevinci

Van'daki çocuk üniversitesinde mezuniyet sevinci

VAN Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) bünyesinde kurulan bölgenin ilk ve tek 'Çocuk Üniversitesi' ilk mezunlarını verdi.

Arif KARAKAŞ/VAN, (DHA)- VAN Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) bünyesinde kurulan bölgenin ilk ve tek 'Çocuk Üniversitesi' ilk mezunlarını verdi. Renkli görüntülerin yaşandığı mezuniyet töreninDE,  mezun öğrenciler keplerini havaya fırlatarak mezuniyet sevinci yaşadı.


Van YYÜ Cengiz Andiç Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen mezuniyet törenine, Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Rektör Vekili Prof. Dr. Murat Demirel, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeki Taştan ile Çocuk Eğitimi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Dr. Asiye Parlak Rakap ve çocuk üniversitesinde okuyan öğrencilerin aileleri katıldı.


Van'daki çocukların yeteneklerini keşfedilmesi, bilim ve teknoloji alanında  nitelikli eğitim almalarının sağlanması için kurulan Çocuk Üniversitesi'nde 6-9 ve 11-13 yaş çocuklara doğa okul, sanal gerçeklik, eleştirel düşünce programları uygulandı. 10 gün süren eğitimin ardından çocuklar mezun oldu.


Mezuniyet töreninde konuşan YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal bölgede bu uygulamayı yapan ilk üniversite olduklarını belirterek şöyle konuştu:

" 6 Haziran 2018'de bu üniversitemizin duyurusunu yaptık, ondan sonra çalışmalar başladı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde çocuklar gelecekte karşılaşacakları, içinde bulunacakları üniversite ortam ile tanıştılar. Bu süreç bizim için çok önemli, çok anlamlı. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki; eğitim aslında çocuk anne karnındayken başlar. Eskiden bilimsel olarak pek tespit edilemiyordu.Ama bugün hepimiz çok iyi biliyoruz ki; artık eğitim beşikten mezara değil, anne karnından başlıyor ve mezara kadar devam ediyor. Okumanın yaşı ve sınırı yok, eğitim doğru bir şekilde verildiği zaman anlamlı hale geliyor. Çocuğun eline bir taşı verdiğiniz zaman o taşla bu camı kır dediğiniz zaman yanlış bir eğitimdir. Bu taşı al güvenlik görevlilerine at dediğin zaman yine yanlış bir eğitimdir. Ama bu taşı al ve bundan sanat üret dediğin zaman bu doğru bir eğitim olur. Bizim çocuk üniversitesinde yapmaya çalıştığımız bu zaten. Çocuklar küçük yaşlarda milli ve manevi değerleri anlıyor ve şekilleniyor." 


Yapılan konuşmaların ardından öğrenciler diplomalarını YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal'ın elinden aldı.


FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS