Horizon-1'in Aysun kaptanından haber var

Türkiye
13.07.2009 Pazartesi 17:30
  metin boyutu

  Aden Körfezi'nde deniz haydutlarının ele geçirdiği "Horizon-1" adlı kuru yük gemisinde 4. kaptan olarak görev yapan 24 yaşındaki Aysun Akbay'ın İzmir'de oturan ailesine, telefonla görüştüğü arkadaşı aracılığıyla "Ben iyiyim" mesajı gönderdiği öğrenildi.

  Aysun Akbay'ın Menemen'deki evinde tedirgin bekleyiş sürüyor.

  Baba Özcan Akbay, yaptığı açıklamada, kızı Aysun'un Karadeniz Teknik Üniversitesi Güverte Bölümü'nden Yasemin adlı sınıf arkadaşının olayın duyulmasından sonra kendilerinden, kaçırılan geminin telefon numarasını istediğini belirtti.

  Kızının arkadaşının daha sonra kendilerini aradığını ve Aysun ile konuştuğunu ifade eden baba Akbay, "Okuldan dönem arkadaşı Yasemin, gemiyi arayıp, korsanlara Aysun ile görüştürmeleri için yalvarmış. İngilizcesi iyi olduğu için ikna etmiş. Aysun ile birkaç dakika konuştuğunu, Aysun'un iyi olduğunu, herhangi bir şiddete maruz kalmadıklarını söylediğini iletti. Aysun'un sesinin iyi geldiğini de söyledi. 'Bizi kamaramıza gönderdiler, bekliyoruz. Kumanyamıza el koymadılar. Yiyecek sorunumuz yok. Baskıları da yok. Müslüman olduğumuz için iyi davrandıklarını söylediler. Ben iyiyim. Aileme iyi olduğumu söyle, beni merak etmesinler' demiş" diye konuştu.

  Telefon görüşmesinin kendilerini rahatlattığını ifade eden baba, "Korsanların baskı yapmadığını biliyoruz, onların derdi para. Ama nasıl sonuçlanacak? Yetkililer korsanlarla pazarlık yapılmayacağını söylüyor, peki nasıl çözüm olacak. 24 yaşında bir kız. Psikolojisi çok etkilenecek" dedi.

  Baba Özcan Akbay, kızlarının da görev yaptığı geminin 5 gün önce kaçırılmasına rağmen ne çalıştığı şirkettin, ne de Türk yetkililerinin kendilerini gelişmelerden, görüşmelerden haberdar etmediğini iddia etti.

  Yetkili bir ağızdan açıklama yapılmadığını öne süren Akbay, "Gelişmeler, görüşmeler ne durumda bilmek istiyoruz. Bilgilendirilmek istiyoruz, sahip çıkılmak istiyoruz" dedi. Kızları döndüğünde ona işini bırakması konusunda baskı yapmayacaklarını da belirten Özcan Akbay, "Çalışacağı güzergahta bir daha Somali olursa, o zaman müsaade etmeyeceğiz" diye konuştu.

  Elektronik postayla bilgi istedi

  Aysun'un kardeşi Ayşen Akbay da kardeşinin daha önce kendilerine mesajla ya da çağrı bırakarak iyi olduğunu bildirdiğini ifade ederek, 2 Temmuz günü ulaşan, "Arap Emirliklerinde yakıt alıyoruz. Maaş birkaç güne yatacak" yazılı son mesajını gösterdi.

  Kardeşinin cep telefonunun artık kapalı olduğunu kaydeden Ayşen Akbay, yetkili kişilerin olayla ilgili kendilerini bilgilendirmesini istedi.

  Ayşen Akbay, gelişmelerden haberdar edilmek için Cumhurbaşkanlığına, Başbakanlığa, tüm milletvekillerine elektronik posta atarak kendilerini bilgilendirmelerini istediğini ifade etti.

  Elektronik postasında "Lütfen bizi bilgilendirin" dediğini kaydeden Ayşen Akbay, ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Karşıyaka ve Çiğli Belediyelerinden de yardım isteyeceğini sözlerine ekledi.

  Üzgün olduğu ve zaman zaman ağladığı görülen anne Şerife Akbay ise kızını çok merak ettiğini ifade etti.

  Kızının daha önceki görüşmelerinde ev yemeklerini özlediğini anlatan anne, "Gelsin istediği yemekleri yapacağım. İstediği şeyi yapacağım. Yemeklerimi özlerdi, 'İzmir'e gelince kilo alıyorum' derdi" diye konuştu.

  "Horizon-1" adlı kuru yük gemisi, Suudi Arabistan'dan Ürdün'e giderken, Aden Körfezi'nde, 8 Temmuz'da silahlı deniz haydutlarınca ele geçirilmişti. 33 bin metrik ton sülfür yüklü gemide 23 Türk mürettebat bulunuyor.

  Dakika dakika neler oluyor? Öğrenmek için hemen tıklayın.