Hava Durumu (06-02-2016)

Marmara'nın tamamı, Ege'nin kuzeyi ve Karadeniz'in batısını etkileyen hızlı sıcaklık düşüşü ve yağış yarın öğleden sonra etkisini kaybeder. Yarın Marmara'nın neredeyse tamamında kar etkili olur. İstanbul'da cuma sabahtan itibaren etkili olan sağanak akşama doğru karla karışık yağmura gece ise kara döner fakat cumartesi öğleden sonra etkisini yitirir. Karadeniz'in batısı, Ege'nin iç kesimleri, İç Anadolu'nun ve Doğu Anadolu'nun neredeyse tamamı da yarın kar alıyor. Kıyı Ege, Orta ve Doğu Karadeniz, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'nun neredeyse tamamında ise sağanak yağışlar etkili olur. Ülkenin batısında bu yağışlar pazar gününü görmezken, doğusunda pazar günü de etkili olur ama pazartesi gününe devam etmez.

Sıcaklıklar ani bir şekilde düşen Marmara ve Ege'de yağışların kesmesiyle yavaş yavaş artar. Akdeniz'de de cumartesi günü etkili olacak sağanak yağışlar sıcaklıkların 1-2 derece düşmesine neden olsa da pazar günü tekrar yükseliyor. Sıcaklıklar İç Anadolu'da 0-5, Doğu Anadolu'da -5-0, Güneydoğu Anadolu'da ise 5-10 derece aralığında ölçülür. Karadeniz'de ise bölge genelinde sıcaklık dalgalanmaları mevcut. Kar yağışı nedeniyle Bolu'da ve Gümüşhane'de sıcaklıklar 0 ve altına düşer. Diğer merkezlerde ise yer yer 10 derece ve üzerini görse de çoğunlukla 5-10 derece aralığında ölçülür.

Rüzgarlarımız ise Karadeniz'in batısında, Marmara'da, Ege'de ve Akdeniz'in batısında oldukça kuvvetli, kuzeyli rüzgarlar esiyor. Marmara'nın kuzey kıyılarında rüzgar 50 kilometreleri bulur. Ege'nin güneyi ve Karadeniz'in batı kıyılarında ise rüzgar 30 kilometrenin üzerinde ölçülüyor.