türkiye

Atatürk'ün yatı Savarona'ya fuhuş baskını

  1. Türkiye

Atatürk'ün yatı Savarona'ya fuhuş baskını

Atatürk'ün yatı Savarona'ya fuhuş baskını

Antalya İl Jandarma Komutanlığı'nın 7 aylık çalışma sonucunda düzenlediği operasyonda Savarona yatının günlük 50 bin dolara kiralanıp fuhuş yaptırıldığı belirlendi.

Jandarma yetkililerinden alınan bilgiye göre, operasyon hazırlıklarına, geçen yıl sonlarında, Antalya'nın Serik ilçesine bağlı Boğazkent beldesinde bir şüphelinin Ukrayna ve Rusya başta olmak üzere, yurt dışındaki mankenlik ajanslarından temin ettiği, aralarında 18 yaşından küçüklerin de bulunduğu kadınları, Antalya'daki turizm işletme belgeli lüks tesislere getirerek, maddi durumu iyi olan kişilere yüksek paralar karşılığında pazarladığı bilgisinin alınmasıyla başlandı.

Yapılan takipte, şüphelinin tek başına hareket etmediğinin anlaşıldığı, Antalya'dan dört, İstanbul'dan da iki kişinin organizasyon içerisinde yer aldığının tespit edildiği, bu gruba bir kişi tarafından finans desteği sağlandığı anlaşıldı.

Sürdürülen çalışmalar sonucunda, bu grubun Savarona Yatı'nı kiralayarak, yurt dışından getirdikleri kadınlara fuhuş yaptırılacağının belirlenmesi üzerine, adli mercilerden gerekli izinler alındıktan sonra operasyon düzenlenmesinin kararlaştırıldığı belirtildi.

Jandarmanın düzenlediği operasyonda insan ticaretini organize ettikleri öne sürülen 8 kişinin yakalandığı, 15 kadının da insan ticareti mağduru olarak alındığı belirtildi.

Jandarma yetkilileri, Savarona yatında, yabancı uyruklu 6 iş adamının bulunduğunun saptandığını belirterek, yatta yapılan aramada, suçta kullanılan belgeler ve elektronik malzemelerin ele geçirildiğini bildirdiler.

Jandarma yetkilileri, Antalya İl Jandarma Komutanlığı'nın koordinasyonunda gerçekleştirilen operasyona, Muğla İl Jandarma Komutanlığı'nın yanı sıra, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Uluslararası Göç Örgütü temsilcilerinin de iştirak ettiğini açıkladılar.

Bu arada uçakla yurt dışından Muğla'ya giriş yapan yabancı uyruklu 4'ü kadın 5 kişi jandarma ekiplerince gözaltına alındı.

Şüphelilerin yapılacak soruşturmanın ardından Antalya'da adli mercilerin önüne çıkartılacağı açıklandı.

Fuhuş çetesinin, Rusya ve Ukrayna'daki mankenlik ajanslarına kayıtlı kızları Türkiye'ye getirip fuhuş yaptırdığı, fuhuş yeri olarak Savarona yatırır kullanıldığı ve günlük 50 bin dolara kiralandığı belirlendi.

Sadıkoğlu: "Olaydan yeni haberim oldu"

Savarona yatının sahibi Kahraman Sadıkoğlu'na DHA muhabirleri telefonla ulaştı.

Bir iş için Irak'ın Basra kentinde olduğunu söyleyen Sadıkoğlu olaydan yeni haberinin olduğunu belirterek, olayı çözebilmek için yarın İstanbul'a geleceğini söyledi.

Çok iyi Türkçe bilen Kazak işadamı Tevfik Arif'in, Savarona'yı beş-altı yıldan bu yana bu tarihlerde bir haftalığına kiraladığını belirten Kahraman Sadıkoğlu, olayla iligili DHA muhabirine şunları söyledi:

"Tevfik beyin Arnavutköy'de villası var, hem de Newyork'ta inşaatları. Çevresi çok geniş bir kişi. Tekneyi kiraladığı zaman yanında Kazakistanlı bakanlar da oluyor. Sürekli yanlarında 8- 10 bayan da bulunuyor. Bu nasıl algılanıyor, anlayamadım. Otele de insanlar yanında bayanlarla geliyor. Durumu açıklığa kavuşturabilmek için kaptanlarımı aradım ama telefonlarını almışlar, görüşemiyorum. Tekneyi üç gün önce Bodrum'dan aldılar, Antalya'ya gidiyorlardı. Bu insanlar, Türkiye'ye ilk kez gelmiyor, Savarona'yı da ilk kez kiralamıyor. Bunu tam olarak çözebilmek için yarın İstanbul'a geliyorum."

Savarona yatı

Amerikalı William Francis Gibbs tarafından tasarlanan Savarona yatı, 1931 yılında 4 milyon dolara inşa edildi.

Savarona, yedi yıl boyunca Atlantik Okyanusu ve Akdeniz sularında süzüldükten sonra 1938'de Türk Hükümeti tarafından satın alındı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e tahsis edildi.

Atatürk yatta kabine toplantıları yaptı, dünya liderlerini ağırladı. Atatürk´ün vefatından sonra Savarona Türkiye Denizcilik İşletmeleri'ne devredildi. 1989 yılında Kahraman Sadıkoğlu tarafından 49 yıllığına satın alındı.
{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}{$ photo.Metadata.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS