bilim-teknoloji

Emin olmadığı komutları sorarak anlamaya çalışan robot

  1. Bilim-Teknoloji
  2. Bilim

Emin olmadığı komutları sorarak anlamaya çalışan robot

Emin olmadığı komutları sorarak anlamaya çalışan robot

Bilim adamları, emin olmadığı komutları sorularla açıklığa kavuşturduktan sonra yerine getiren robot yazılımı üretti.

ABD'de Brown Üniversitesine bağlı robot bilimi laboratuvarı araştırmacıları, robotların ne yapması gerektiği konusunda belirsizliğe düştüğünde, tıpkı insanlar gibi soru sorarak anlamasını sağlayacak bir algoritma geliştirdi.
Algoritmayı robotların ses ve işaret konumlarını anlamasını sağlayan başka bir yazılıma entegre eden araştırmacılar, "Baxter" adındaki sanayi ve araştırma robotu üzerinde deneyler yaptı.

Deney için bir tezgahın üzerine bir grup İngiliz anahtarı koyan araştırmacılar, robotun "İngiliz anahtarını getir" komutunun ardından hangi İngiliz anahtarının istendiğini anlamak için kıskaçlarıyla aletleri tek tek işaret ederek "Bu mu?" diye sormasını sağladı.

Araştırmacılar, yanı sıra yazılıma robotun yalnızca basit evet/hayır yanıtına göre eylem kararı vermesinin ötesinde yanıta göre akıllı çıkarımlar yapmasını sağlayacak yapay zeka unsurları ekledi.

Bu sayede örneğin iki İngiliz anahtarından hangisinin istendiğini anlamak için aletlerden birini işaret edip "Bu mu?" diye soran robotun, yanıtın olumsuz olduğunu öğrendiğinde ikinci anahtarı soru sormadan getirdiği görüldü.
"Sezdirim" adı verilen bu türden akıllı çıkarımlara dayalı faaliyet tarzının algoritmayı daha etkin hale getirdiği vurgulandı. 

Sistemin insan-robot etkileşimi açısından da uyumlu sonuçlar verdiği görüldü. Baxter ile etkileşime girmesi istenen bir grup insan, robotla geçirdikleri süre sonunda onun gerçekte sahip olmadığı kabiliyetlere sahip olduğunu düşündü. Katılımcılar, araştırmanın amacı gereği yalnızca basit isim ve fiil komutlarını algılayabilen robotun, "Soldaki", "Bana yakın olan" gibi yön tariflerini anlayabildiğini ve hatta bakışlarını okuyabildiğini savundu.

Araştırmaya önderlik eden Profesör Stefanie Tellex, bu tip sistemlerin robotların evlerde ve iş yerlerinde insanlara güvenilir yardımcılar olmasını sağlamasını umduklarını belirtti.

Araştırmanın bulguları, Singapur'da düzenlenecek Uluslararası Robot Bilimi ve Otomasyon Konferansı'nda tebliğ edilecek. 

{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS