türkiye

Obama tarihi ziyaretini sürdürüyor

  1. Türkiye

Obama tarihi ziyaretini sürdürüyor

Obama tarihi ziyaretini sürdürüyor

ABD Başkanı Obama, bu sabah Ankara'da ilk olarak Anıtkabir'i ziyaret etti. Obama daha sonra Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü. Daha sonra TBMM'de Meclis Başkanı Köksal Toptan ve muhalefet liderleriyle görüşen Obama, ardından Meclis Genel Kurulu'na hitap etti. Başbakan Erdoğan ile de bir araya gelen Obama Ankara ziyaretini tamamladıktan sonra İstanbul'a geçti.

Resmi ziyaret çerçevesinde dün akşam Ankara'ya gelen Obama, önce Atatürk'ün mozolesine çelenk koyarak, saygı duruşunda bulundu. Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'in eşlik ettiği Obama, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçerek, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.

ABD Başkanı deftere şu satırları yazdı:

"Vizyonu, kararlılığı ve cesaretiyle Türkiye Cumhuriyeti'ni demokrasiye yönelten ve mirası tüm dünyaya kuşaklar boyunca ilham vermeye devam eden Mustafa Kemal Atatürk'e saygılarımı sunmak, benim için bir onurdur. ABD'nin 44. Başkanı olarak, Türk-Amerikan ilişkilerini güçlendirmeyi, Atatürk'ün, halkına umut veren modern ve müreffeh bir demokrasi olarak Türkiye vizyonunu desteklemeyi ve 'Yurtta barış, dünyada barış' ilkesini gerçekleştirmeyi sabırsızlıkla bekliyorum."

ABD Başkanı daha sonra, Çankaya Köşkü'ne gitmek üzere Anıtkabir'den ayrıldı.

Bu arada, yoğun ve özel güvenlik önlemlerinin alındığı Anıtkabir'de, basın mensupları Obama'nın Anıtkabir ziyaretini belirlenen dört ayrı noktadan takip edebildi.Türk basın mensupları, otobüslerle içeriye alındı ve basın mensuplarının ekipmanları polis köpekleri tarafından arandı. Bekleme sırasında, Anıtkabir özel kafeteryası gazetecilere açıldı ve Anıtkabir görevlileri tarafından simit ve şeker ikram edildi. Ayrıca, Obama ile birlikte ABD'den Ankara'ya gelen basın mensuplarına ziyaret sırasında dikkat etmeleri gereken protokol hususları hakkında kısa brifing verildi.

Obama ve beraberindekiler gelmeden önce, Misak-ı Milli kulesinin içerisine oda parfümü sıkıldığı gözlemlendi.


Dün akşam geldi

ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye ziyareti başladı. Obama'nın uçağı saat 21:20'de Ankara Esenboğa Havalimanı'na indi.

ABD Başkanı Barack Obama, resmi ziyaret çerçevesinde temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

ABD Başkanlık uçağı "Air Force One" ile saat 21:20'de Ankara'ya gelen Obama ve beraberindeki heyet, Esenboğa havaalanında Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy, ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral Mehmet Emin Alpman, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.

Obama, gelişinin hemen ardından apronda kendisi için bekleyen limuzine binerek, ikamet edeceği otele doğru yola çıktı.

ABD Başkanı Obama'nın gelişi nedeniyle havaalanı ve çevresinde çok sıkı güvenlik tedbirleri alındı. Esenboğa yolu saat 18.00 itibariyle ulaşıma kapatılırken, Obama'nın gelişini takip edecek olan basın mensupları ve ekipmanları arandı.

ABD Başkanı'nın uçağının yanaştığı Büyük VIP binasının çevresi ve üstünde üst düzey güvenlik önlemleri alındı.
{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS