Brüksel lahanası faydaları nelerdir?

Brüksel lahanası faydaları nelerdir? © pexels free stock

Brüksel lahanası düşük kalorisi ve lezzeti ile sebze yemeği tutkunlarının tercihleri arasında yer almaya devam ediyor. Peki, sıklıkla tüketilen yemekler arasında dahil edilen brüksel lahanasının faydaları neler?

Brüksel lahanasının faydası görünüşü ve klasik lahanaya olan benzerliği ile dikkatleri üzerine çeken bu besini tüketmek isteyen kişiler tarafından araştırılıyor. Klasik lahananın minimal hali gibi görünen brüksel lahanasının gövdesi ortalama 60-90 cm’ye kadar gelişebiliyor.

Pinpon topu büyüklüğünde olan bu sebze özellikle zeytinyağlı sebze yemekleri içerisinde tercih ediliyor. ABD ve Avrupa’da yaygın bir biçimde üretimi gerçekleştirilen lahana bir süredir Türkiye’de de üretilen sebzeler arasında bulunuyor.

BRÜKSEL LAHANASI İÇERİĞİ VE FAYDALARI

  • 100 gram pişmiş Brüksel lahanası günlük K vitamini ihtiyacının %175 ini, C vitaminin %100’ünü, A vitaminin %15’ini, folat ihtiyacının %15’ini ve manganez ihtiyacının %11’ini karşılar.
  • Bunların yanında az miktarda B6 ve B1 vitamini, potasyum, demir, magnezyum ve fosfor içerir.
  • Yüksek C vitamini içeriğiyle bağışıklığı artırır, bağ dokusu ve kemiklerin yapısında bulunan kollajen üretimini destekler, dokuların büyümesi ve onarımı için önemlidir.
  • İyi bir K vitamini kaynağıdır. K vitamini kemikleri güçlendirir, kanın pıhtılaşmasında rol oynar.
  • Bu sebze aynı zamanda enflamasyonu azaltabilir. Bazı çalışmalar Brüksel lahanası gibi turpgillerden sebzelerde bulunan bileşiklerin anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğunu göstermiştir.
  • Öte yandan asıl kaynağı balık ve deniz ürünleri olan omega 3 yağ asidinin bitkisel formunu içeren sebzelerden bir tanesidir. Diyetinize balık ve deniz ürünlerinin yanında ekleyeceğiniz Brüksel lahanası, omega 3 alımınızı artırır.

100 gram pişmiş Brüksel lahanası 173 mg bitkisel omega 3 (ALA) içerir. Omega 3 yağ asitleri kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolü artırmaya, enflamasyonu azaltmaya, bilişsel yetiyi güçlendirmeye ve insülin direncini azaltmaya yardımcı olur.

BRÜKSEL LAHANASI TARİFİ İÇİN TIKLAYINIZ...

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS