hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  300'den fazla çocuğu tacizle suçlanıyor

  300den fazla çocuğu tacizle suçlanıyor
  expand

  Norveç'te internet üzerinden tanıştığı çocukları tehdit ederek taciz eden bir kişi yakalandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Norveç'te şu ana kadar görülen en büyük cinsel taciz vakası diye tanımlanan soruşturmada, 26 yaşındaki bir adam 300'den fazla 18 yaşından küçük çocuğu taciz etmekle suçlandı.

  BBC Türkçe'de yer alan habere göre, bir futbol hakemi olduğu belirtilen zanlının birkaç yıldır araştırıldığı açıklandı.

  Savcılara göre, zanlı Norveç, İsveç ve Danimarka'daki kurbanlarını internetten hedef alıyordu.

  Ancak kurbanlardan birkaçının, zanlıyla şahsen de buluştukları belirtildi.

  Norveç basınındaki haberlere göre internetteki sohbet forumlarında, kurbanların güvenini kazanabilmek için Sandra veya Henrietta adlı bir kız olarak tanıtan zanlı, daha sonra kurbanlarını çıplak fotoğraflarını ya da videolarını göndermeye ikna ediyordu.

  Kurbanların önce para vaadi veya 'Sandra'nın çıplak resimlerini gönderme vaadiyle kandırıldığı, sonra da zanlının kurbanlarını aldığı çıplak fotoğraf ya da videolarla tehdit edip, daha fazlasını göndermelerini istediği belirtildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Norveç Devlet Televizyonu NRK, zanlının 16 binden fazla video aldığını söyledi.

  Tecavüz suçlamasının, fotoğraf veya videoları internette yayımlama tehdidinden kaynaklandığı, zanlının şahsen buluştuğu kurbanlarına fiziksel tacizde bulunduğu iddiasıyla da suçlamalar yöneltildiği bildirildi.

  'Biri hariç, hiçbiri anlatamadı'

  Savcı Guro Hansson Bull "Norveç'te şimdiye dek görülen en büyük cinsel taciz vakası" derken, polisin Norveç medyasına verdiği bilgilere göre mağdurların sadece biri, başına gelenleri anne ve babasına anlatabildi.

  Mağdurlar lehine davaya müdahil olan bir avukat, hepsi ağır bir suçluluk duyuğusu yaşadığı için neredeyse hepsinin yaşananlarla başa çıkmakta zorlandığını söyledi.

  Vakada 15 polis, fotoğraflar, videolar ve sohbet dosyalarını inceleyerek çalıştı.

  Sanlı başta iki yıl önce iki yıl önce gözaltına alındı, ancak sonra serbest kaldı. Daha sonra yeniden gözaltına alınan zanlının başkent Oslo yakınlarındaki Ila Hapishanesi'nde tutulduğu söyleniyor.

  Zanlının avukatı Gunhild Laerum, müvekkilinin davanın en başından bu yana polisle işbirliği yaptığını, ancak şu anda taciz iddialarına vaka vaka yanıt verecek durumda olmadığını vurguladı.

  Müvekkilinin ikili bir yaşam sürdüğünü anlatan Learum, zanlının internetteki yasadışı varlığına bağımlı olduğunu söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Zanlı gelecek yıl yargılanmaya başlanacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow