hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD ordusu Meksika sınırına kaydırılıyor

  ABD ordusu Meksika sınırına kaydırılıyor
  expand
  KAYNAKAA

  ABD Başkanı Donald Trump, ABD ile Meksika arasındaki sınıra duvar örülünceye kadar ABD ordusunun sınırı koruyacağını açıkladı. Trump, "Bu büyük bir adım. Bunu daha önce yapmamıştık" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD Başkanı Donald Trump, ABD ile Meksika arasındaki sınıra duvar örülünceye kadar sınırı Amerikan ordusunun koruyacağını belirtti.

  Beyaz Saray'da Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaitė, Letonya Cumhurbaşkanı Raimonds Vējonis ve Estonya Cumhurbaşkanı Kersti Kaljulaid'i ağırlayan ABD Başkanı Trump, Baltık liderlerine verdiği çalışma yemeği öncesinde gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. ABD-Meksika sınırının güvenliğinin ülkesi için çok önemli olduğunu ve Savunma Bakanı Jim Mattis ile konuyu görüştüğünü ifade eden Trump, "Bir duvarımız ve esaslı güvenliğimiz olana kadar sınırımızı ordumuzla koruyacağız. Bu büyük bir adım. Bunu daha önce yapmamıştık." dedi.

  YouTube saldırısından ilk fotoğraflar

  Meksika'ya NAFTA tehdidi

  Duvar konusunda Meksika ile ortak adımlar atmaları gerektiğini, aksi halde Meksika ile Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması'nı (NAFTA) sürdürmeyeceğini belirten Trump, Meksika'dan gelen göçmen kervanlarının da sonlandırılması için bir şeyler yapılması gerektiğini ifade etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Söz konusu anlaşmanın Meksika lehine ve kendileri aleyhine olduğunu savunan Trump, bir kez daha bu ülkeyle aralarındaki anlaşmaların sınır güvenliği kapsamında ele alınacağını bildirdi.

  Kızılay 5 bin fidan dağıttı, izdiham çıktı

  "Rusya ile anlaşabiliyor olmayı isteriz"

  ABD ile Rusya arasındaki ilişkilere de değinen Trump, "İdeal olarak biz Rusya ile anlaşabiliyor olmayı isteriz. Rusya ile anlaşabiliyor olmak iyi bir şeydir, kötü bir şey değil. Muhtemelen kimse Rusya'ya karşı Donald Trump'tan daha sert değildir." ifadelerini kullandı.

  ABD'nin enerji konusunda artık ihracatçı konumuna geldiğine işaret eden Trump, "Bu Rusya'nın arzu ettiği bir şey değil." değerlendirmesinde bulundu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow