hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Almanya iade talebinden 3'ünü kabul etti

  Almanya iade talebinden 3ünü kabul etti
  expand
  KAYNAKAA

  Türkiye'nin, aralarında PKK ve DHKP-C üyelerinin de bulunduğu 136 iade talebinden üçünü kabul eden Almanya, 110 teröriste ilişkin talebi ise reddeti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  AA muhabirinin Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü verilerinden derlediği bilgiye göre, Avrupa Birliği ülkeleri arasında en çok Almanya'dan, aralarında PKK, DHKP-C ve TKP/ML üyelerinin bulunduğu teröristlerin iadesi istendi.

  Türkiye'nin adli makamları tarafından 2006-2016 yılları arasında hazırlanan 136 iade talebi dosyasından sadece üçünü kabul eden Almanya, en son PKK mensubu olduğu ileri sürülen Mehmet İltaş ve Mehmet Eşref Kızılay'ın iadesine karar verdi.

  2007 yılında gerçekleşen bu iadelerden sonraki süreçte Almanya, son 9 yılda Türkiye'nin PKK mensubu teröristlerin iadesine ilişkin hiçbir talebine olumlu yanıt vermedi.

  Almanya'da 110 talebe ret

  Hizbullah mensubu Cüneyt Argundoğan'ın 2008 yılında Türkiye'ye iadesini kabul eden Almanya, Türkiye'nin terör nedeniyle talepte bulunduğu 110 dosyada iade talebini reddetti. 23 kişinin iadesiyle ilgili sürecin ise sürdüğü bildirildi.

  22 FETÖ mensubunun iadesi istendi

  Almanya'nın iadelere ilişkin tutumu Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeleriyle ilgili süreçlerde de devam etti. Türkiye, Almanya'dan aralarında eski savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın da bulunduğu 22 FETÖ mensubunun yargı organları tarafından verilen kararlar doğrultusunda iadesini istedi. Almanya, bugüne kadar FETÖ üyelerinin iade taleplerine ilişkin hiçbir dosyada olumlu cevap vermedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow