hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Boeing’e rekor tazminat talebi!

  KAYNAKCNN TÜRK

  Havacılık devi Boeing üst üste yaşanan uçak kazalarıyla gündemden düşmüyor. 2018 ve 2019 yılında gerçekleşen ve 346 kişinin ölümü ile sonuçlanan iki uçak kazasının ardından kurbanların aileleri yaklaşık 25 milyar dolarlık tazminat talebinde bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Uçak kazalarıyla gündemden düşmeyen Boeing için rekor tazminat talep ediliyor. Geçtiğimiz yıllarda gerçekleşen iki ölümcül Boeing kazasının kurbanlarının aileleri Adalet Bakanlığı'ndan uçak üreticisinden yaklaşık 24,78 milyar dolar para cezası talep etmesini ve cezai kovuşturma başlatmasını istedi.

  Kazazede 15 ailenin avukatı, Boeing’in suçunun ABD tarihindeki en ölümcül kurumsal suç olduğunun ve 24 milyar doların üzerindeki maksimum para cezasının yasal olarak haklı ve uygun olduğunu ifade etti.

  Kurban aileleri ayrıca Boeing’in yönetim kuruluna kendileriyle görüşme talimatı verilmesini ve kazalar sırasında Boeing’deki sorumlu yetkililer hakkında cezai kovuşturma başlatılmasını talep etti.

  Öte yandan, Boeing CEO’su David Calhoun ilk defa senatonun huzuruna çıktı. Şirketin güvenlik sicilleriyle gurur duyduğunu söyleyen CEO’nun sözleri bir hayli tepki çekti.

  Boeing'in ilk kazası, 2018 yılının ekim ayında Endonezya’nın Java Denizi’nde meydana gelmiş ve 189 kişinin ölümüne neden olmuştu. 2019 yılının mart ayında ise uçak, Etiyopya’da güneydoğusunda düşmüş ve uçaktaki 157 kişi hayatını kaybetmişti. Her iki uçak da kalkıştan kısa bir süre sonra düşmüş, yapılan incelemeler daha sonra otomatik uçuş sistemiyle ilgili bir soruna işaret etmişti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow