hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan’a Schengen yolu

  Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan’a Schengen yolu
  expand

  Türk turistlerin yurtdışı seyahatlerinde tercih ettiği ülkelerden olan Hırvatistan, Bulgaristan ve Romanya da Avrupa Birliği’nin Schengen bölgesine girmeye hazırlanıyor. (Hürriyet- Güven Özalp)

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Avrupa Birliği Komisyonu, üç yeni ülkenin, sınır kontrolleri olmaksızın yolculuğa olanak veren Schengen Bölgesi’ne katılmaya hazır olduğunu duyurdu. AB Komisyonu, üye ülkelere çağrı yaparak Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan’ın Schengen Bölgesi’ne dahil edilmesi için gerekli kararların gecikmeksizin alınmasını istedi. AB Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson, “Schengen Avrupa’dır. Bu üç üye devlet kendilerini tamamen Avrupalı hissetmeyi hak ediyor” dedi.

  AB’ye 2007’de üye olan ve Schengen için gerekli değerlendirme sürecini 2011’de tamamlayan Bulgaristan ve Romanya yıllardır siyasi engellerle karşı karşıyaydı. Bu üç ülkenin katılımıyla, şu anda 22 AB üyesi ve 4 ortak ülkenin (İsviçre, İzlanda, Liechtenstein ve Norveç) dahil olduğu Schengen Bölgesi’ndeki ülke sayısı 29’a yükselecek. Üç ülkenin üyelikleri 8 Aralık’ta yapılacak AB Adalet ve İçişleri Konseyi’nde oylanacak.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow