hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Çin, Tayvan konusunda meydan okudu

  KAYNAKCNN TÜRK

  Çin'den Tayvan ile ilgili yine tehdit mesajı geldi. Çin Savunma Bakanı, "Tayvan'ı bizden ayırmaya cüret eden herkes, kendi kendini yok edecek" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "TAYVAN'I ÇİN'DEN AYIRMAYA CÜRET EDEN KENDİNİ YIKAR"

  Çin Savunma Bakanı Dong Jun, Singapur'daki zirvede dünyaya seslendi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski'den, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'e dünyadan onlarca üst düzey katılımcıya Tayvan'ın Çin toprağı olduğunu söyledi. Dong Jun, "Tayvan'ı Çin'den ayırmaya cüret eden herkes kendi kendini yok edecek. Şimdiki sorun, Tayvan iktidarının inatla 'Çinlilikten arındırma' için bastırması ve Tayvan Boğazı'nın iki yakası arasındaki sosyal, tarihi ve kültürel bağları bölmeye çalışmasıdır. Atalarımıza ihanet eden sözleri saçma ve kibirlidir ve tarihteki utanç sütununa çivilenecektir. Çin'in Tayvan ile ilgili meselelerle ilgili hukuka dayalı eylemleri, tamamen Çin'in iç işleridir ve hiçbir dış müdahaleye izin vermez. Özünde, Tayvan'ın ayrılma girişimlerini cesaretlendiriyorlar ve Çin'i kontrol altına almak için Tayvan'ı kullanmayı planlıyorlar. Bu kötü niyetler Tayvan'ı tehlikeye atıyor" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Çin, Tayvan konusunda meydan okudu

  Pekin yönetimi, Tayvan adasını tekrar ülkenin bir parçası haline gelecek ayrılmış bir bölge olarak görüyor. Geri almak için de güç kullanımı seçeneğini dışlamıyor. Kendi yönetimine sahip adada ise pek çok Tavyanlı kendilerini farklı bir ulus olarak görüyor. ABD ise Tayvan'ın en büyük destekçilerinden.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow