hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Çin uydu fırlattı, Tayvan alarma geçti!

  Çin uydu fırlattı, Tayvan alarma geçti
  expand
  KAYNAKİHA

  Çin'in uzaya fırlattığı uydunun Tayvan hava sahası üzerinden geçmesi nedeniyle Tayvan Savunma Bakanlığı ülke vatandaşlarının cep telefonlarına uyarı mesajı gönderdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Çin hükümetinin Sichuan eyaletindeki Xichang Uydu Fırlatma Merkezi’nden yörüngeye gönderdiği uydunun Tayvan hava sahasından geçmesi paniğe neden oldu. Yerel saatle 15.03’te roketin fırlatılmasının ardından Tayvan Savunma Bakanlığı ülke vatandaşlarının cep telefonlarına, “Çin’in fırlattığı uydu saat 15.04’te Tayvan hava sahasına girecek, güvenliğiniz için dikkatli olun” uyarısını gönderdi. Tayvan’da hükümet ilk kez ada çapında bu şekilde bir uyarı yayınlarken bakanlığın, uygun şekilde yanıt vermek amacıyla uyduyu takip ettiği ifade edildi.

  Uydunun Tayvan’da 13 Ocak'ta yapılacak genel seçimler öncesine fırlatılması, Tayvan halkı ve basını tarafından Çin’den Tayvan’a “yeni bir tehdit mesajı” olarak yorumlandı.

  "BAŞARILI BİR ŞEKİLDE FIRLATILDI"

  Çin tarafından yapılan açıklamada, “Einstein Probe (EP)” isimli uydunun başarılı bir şekilde fırlatıldığı ve planlanan yörüngeye oturduğu belirtildi. Çin resmi haber ajansına göre uydu, evrenin şiddetli ve az bilinen yönlerini ortaya çıkarmak amacıyla evrendeki kısa süreli gizemli olayları gözlemleyecek.

  Aralık ayında da Çin taşıyıcı roketlerinin Tayvan hava sahası üzerinden geçtiği bildirilmişti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow