hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  CNN TÜRK dünyanın kilitlendiği zirvede

  KAYNAKCNN TÜRK

  Dünyanın gözü G7 Zirvesi'nde. Dönem başkanı İtalya'nın ev sahipliğinde düzenlenen o kritik zirve bugün başlıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan da İtalya Başbakanı Meloni'nin davetlisi olarak cuma günü katılacak. Peki, hangi başlıklar ele alınacak? Detayları CNN TÜRK Spikeri Büşra Arslantaş paylaştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ERDOĞAN'IN DA KATILACAĞI G-7'DE GÜNDEM GAZZE VE UKRAYNA

  ABD, İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya ve Japonya'nın da yer aldığı G7'nin dönem başkanı bu yıl İtalya. 13-15 Haziran tarihlerindeki devlet ve hükümet başkanları zirvesine de bu nedenle İtalya ev sahipliği yapacak. İtalyan hükümeti, kavurucu yaz sıcaklarına denk gelen bu zirve için ülkenin güneyindeki bir tatil kasabasını adres seçti. Liderler, Madonna ve Beckham ailesi gibi dünyaca ünlü yıldızların sıkça tercih ettiği, 30 özel villa ve Michelin yıldızlı bir restoranın da bulunduğu lüks bir otelde bir araya gelecek.

  İtalyan hükümetinin zirve için belirlediği davetli listesinde Türkiye de var. İtalya Başbakanı Meloni, geçen ayki telefon görüşmesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı da G7 zirvesine davet etmişti. Erdoğan, İspanya’daki programını tamamladıktan sonra İtalya'ya gelecek ve zirvenin ikinci günü olan 14 Haziran cuma günü burada temaslarda bulunacak. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da kendisine eşlik edecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Birleşik Arap Emirlikleri lideri Muhammed bin Zayid en-Nehyan, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Papa Francis de bu yıl Erdoğan gibi zirveye davet edilen isimler arasında.

  Katılımcılar zirvenin ilk gününe Afrika, iklim değişikliği ve kalkınma konularını tartışarak başlayacak. 2 ayrı oturumda Ukrayna'daki durum ele alınacak. Sonrasında ise Gazze'deki İsrail katliamı başta olmak üzere Orta Doğu'daki gelişmeler masaya yatırılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da hazır bulunacağı zirvenin ikinci gününde ise göçten güvenliğe, Akdeniz ve enerji politikalarından yapay zekaya bir dizi kritik başlığa dair oturumlar düzenlenecek.

  İTALYA'DA GÜVENLİK ÖNLEMLERİ EN ÜST SEVİYEDE

  10'dan fazla liderin katılacağı zirve dolayısıyla ülkede güvenlik önlemleri de en üst düzeye çıkarıldı. Bölgede sınır kontrolleri sıkılaştırıldı, toplu ulaşıma kısıtlamalar getirildi. 5 binden fazla eğitimli asker görevlendirildi. Liderlerin bir araya geleceği otel ve 10 kilometrelik çevresi kırmızı alan ilan edildi. Bu alana biz akredite olan gazeteciler de dahil kimsenin giremeyeceği duyuruldu.

  Önlemler artırılsa da yerel kaynakların ifadesine göre zirveye günler kala bölgedeki mafya grupları arasında tırmanan gerilim güvenlik güçlerini tedirgin ediyor. Zirve sürerken, önceki yıllarda da olduğu gibi farklı gündemlerle bir dizi protesto gösterisinin düzenlenmesi de bekleniyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow