hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Eski Brezilya Devlet Başkanı Lula teslim oldu

  Eski Brezilya Devlet Başkanı Lula teslim oldu
  expand
  KAYNAKAA

  Pasif yolsuzluk ve kara para aklama suçlarından 12 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılan ve cezası kesinleşen eski Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva cezasının onanmasından 3 gün sonra federal polise teslim oldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Brezilya Federal Yüksek Mahkemesince pasif yolsuzluk ve kara para aklama suçlarından aldığı 12 yıl 1 aylık hapis cezası kesinleşen eski Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva federal polise teslim oldu. 

  Federal Yüksek Mahkemede çarşamba günü Lula'nın cezasının onanmasının ardından Federal Mahkeme Yagıcı Sergio Moro, Lula’nın cuma günü yerel saatle 17.00'ye kadar polise gönüllü teslim olmasına karar vermişti.  Cuma günü kararı yerine getirmeyen Lula, geceyi Sao Paulo’daki Metal İşçileri Sendikası binasında geçirmişti. 

  4 akademisyenin katilinin ifadesi ortaya çıktı

  Eşi için düzenlenen törene katıldı

  Lula, cumartesi sabahı geçen yıl ölen eşi Marisa Leticia için Sendika Binasının önünde düzenlenen anma törenine katıldı. 

  Lula'ya destek vermek için törene, devlet başkanlığı koltuğunu ondan devralan ve 2016 yılında meclis kararıyla görevinden alınan Dilma Rousseff ile bazı milletvekilleri, senatörler, belediye başkanları, şarkıcılar, sinema yıldızları ve birçok Brezilyalı ünlü katıldı.  Tören sırasında Federal Yüksek Mahkeme yargıcı Edson Fachin, Lula'nın hapse girmemesi için avukatlarının yaptıkları itirazı reddetti. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bolu'da gece yarısı korkutan deprem

  “Cüppelerini çıkartıp milletvekilliği için aday olacaklar”

  Sendika binası önünde toplanan kalabalığa seslenen Lula, hakkındaki suçlamaları reddederek yargıç Moro’nun kendisine karşı kanıt göstermesini istedi. Federal Yüksek Mahkemeyi eleştiren Lula, şunları kaydetti:

  “Her kim kamuoyuna dayanarak oy kullanmak istiyorsa cübbesini çıkartıp milletvekilliği için aday olacak. Saklanmıyorum. Korkmadığımı, kaçmadığımı ve masumiyetimi kanıtlayacağımı bilmeleri için gidiyorum. Fikirlerimi tutuklamanın bir yolu yok. Rüya görmeyi bıraktığımda, sizlerin kafasında rüya göreceğim. Lula üzgün olduğunda her şeyin duracağı düşüncesi diye bir şey yok, kalbim sizin kalpleriniz, milyonlarca kalp için atacak. Beni durduracaklarını düşünmek bir işe yaramaz. Durmayacağım çünkü ben bir insanoğlu değilim. Ben bir fikirim.” 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow