hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İngiltere Başbakanı: Bunlar hep matematik yüzünden

  İngiltere Başbakanı: Bunlar hep matematik yüzünden
  expand

  İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, öğrencilerin 18 yaşına kadar matematik öğrenimi görmesini zorunlu hale getirme planını savundu ve "matematik karşıtı zihniyet" ile mücadele etmek için inceleme yapacağını açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rishi Sunak, İngiltere'deki tüm okul öğrencilerinin 18 yaşına kadar biraz matematik çalışmasını istediğini vurgulayarak "matematik karşıtı zihniyeti" değiştirmenin kişisel tutkusu olduğunu söyledi. Başbakan, matematik öğretiminin mevcut seviyelerinde, öğretmen eksikliği ve matematik GCSE'yi geçemeyen gençlerin yaklaşık üçte biri dahil olmak üzere zaten sorunlar olduğunu söyledi.

  Sunak, “Matematik yapamamakla ilgili şakalar yapıyoruz. Sosyal olarak kabul edilebilir. 'Ah, matematik, bunu yapamam, bana göre değil' gibi şeyler söylüyoruz ve herkes gülüyor. Ama okuyamamakla ilgili asla böyle bir şaka yapmayız. Bu yüzden bu matematik karşıtı zihniyeti değiştirmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

  "Cevabın herkes için A düzeyinde matematik olduğunu söylemiyorum" diyen Sunak, yeni matematik öğretmenlerinin işe alınacağını ve onları desteklemek için ihtiyaç duyulan teknolojiden nasıl yararlanılacağını bulacaklarını söyledi.

  Islington'daki altıncı sınıf bir kolej olan London Screen Academy'de konuşan Sunak, "Ama gençlerimizin çalışması gereken matematiği çözmemiz gerekiyor. Bu yüzden, dünyadaki 16 ila 18 yaşındakilerin neler öğrendiğine bakacağız. Ve işverenleri dinleyeceğiz ve onlara ihtiyaç duydukları matematik becerilerinin ne olduğunu soracağız." dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sunak, öğrencilere 18 yaşına kadar öğretilmesini beklediği matematiğin pratik becerilere ve kişisel finansa odaklanacağını, ancak ek matematik derslerinin içeriğinin ve bunun resmi bir yeterlilik olup olmayacağının matematikçilerden oluşan yeni bir danışma grubu tarafından belirleneceğini belirtti.

  İngiltere Başbakanı, “Ekonomimizi sadece önümüzdeki iki yıl içinde değil, önümüzdeki 20 yıl içinde büyüteceksek, zayıf aritmetik becerilerinin ekonomimize yılda on milyarlarca dolara mal olmasına veya insanları iki kat daha fazla işsiz bırakmasına izin veremeyiz. Yetkin aritmetik lazım" dedi.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow