hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İtalya başbakanından Türkiye şakası

  İtalya başbakanından Türkiye şakası
  expand

  İtalya Başbakanı Matteo Renzi, protokol imzalamasına rağmen gelecek yıl Milano'da düzenlenecek Expo 2015 Fuarı'na katılmama kararı alan Türkiye'yi, "Erdoğan'ı aradım ve size indirim yaparız, yeter ki gelin" sözleriyle ikna ettiğini söyledi. Renzi, daha sonra bu sözlerinin şaka olduğunu belirtti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Başbakan Matteo Renzi, dün Milano'da süren çalışmaları yerinde görmek için Expo şantiyesini ziyaret etti. 

  Daha sonra bir basın toplantısı düzenleyen 39 yaşındaki Başbakan, dünyanın en büyük fuarı olarak kabul edilen Expo 2015'e katılım için 147 ülkenin onay verdiğini açıkladı.

  Yanındaki yetkililere dönerek, "Türkiye var değil mi bu ülkeler arasında?" diye soran Renzi, "Evet" yanıtı alınca, "Çünkü önceki gün Erdoğan'ı telefonla aradım. Türkiye'nin Expo'dan çekilmesini istiyordu. Ben de, "İndirim yaparız, yeter ki gelin. Zaten tüm bu masrafları Sala ödeyecek" diye gülerek, İtalya Expo 2015 Komiseri Giuseppe Sala'yı işaret etti.

  DBP'li belediye başkanına başı kesik kediyle ölüm tehdidi mi?

  Renzi daha sonra, "Bu sadece bir şaka, aksi halde hemen "Renzi Türkiye'yi tiye aldı' başlıkları atarsınız" diyerek sözlerini düzeltti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İtalyan Başbakan'ın Türkiye'nin katılımını teyit etmesine karşın, Doğan Haber Ajansı'nın (DHA) ulaştığı Türk diplomatik kaynaklar ise henüz bu konuda Ankara'dan bir konfirme gelmediğini belirtti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow