Pentagon yeni hayalet bombardıman uçağını görücüye çıkardı

Pentagon yeni hayalet bombardıman uçağını görücüye çıkardı

{ title }

SONRAKİ VİDEO

ABD'nin 30 yılı aşkın süredir ilk yeni hayalet bombardıman uçağı, görücüye çıktı. Pentagon’un Çin ile gelecekteki olası bir çatışmaya ilişkin artan endişelere verdiği yanıtın bir parçası olduğu ifade edilen son nükleer teknoloji, yıllarca süren gizli geliştirmelerle ortaya kondu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Amerika’nın en yeni nükleer hayalet bombardıman uçağı B-21 Raider, yıllarca süren gizli geliştirmenin Palmdale’deki Hava Kuvvetleri Fabrikasında sıkı kontrol edilen bir törenle dünyaya teşhir edildi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, “Bu sıradan bir uçak değil. Bu, Amerika’nın hepimizin sevdiği cumhuriyeti savunma kararlılığının vücut bulmuş hali.” dedi.

30 yılı aşkın süredir ilk yeni Amerikan bombardıman uçağı olan B-21 Raider'da programın hemen hemen her yönü sınıflandırıldı.

B-21, Pentagon’un silodan fırlatılan nükleer balistik füzeleri ve denizaltından fırlatılan savaş başlıklarını içeren nükleer üçlüsünün üç ayağını da modernize etme çabalarının bir parçası oldu.

Sunumda, hâlâ hizmette olan üç bombardıman uçağı üstten geçirilmesiyle gösteriye başland: B-52 Stratofortress, B-1 Lancer ve B-2 Spirit. Ardından hangar kapıları yavaşça açıldı ve B-21 Raider orada belirdi.

ÇİN VURGUSU

Pentagon bu hafta yaptığı açıklamada, Çin’in 2035 yılına kadar 1.500 nükleer silaha sahip olma yolunda olduğunu ve hipersonik, siber savaş ve uzay yeteneklerindeki kazanımlarının “ABD ulusal güvenliğine ve özgür ve açık uluslararası sisteme en önemli ve sistemik meydan okuma” olduğunu söylemişti.Pentagon yeni hayalet bombardıman uçağını görücüye çıkardı

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD Hava Kuvvetleri sekreteri Deborah Lee James, “21. Yüzyıl için, bir gün Çin ve Rusya’dan karşı karşıya kalacağımızdan korktuğumuz tehditler gibi çok daha karmaşık tehditleri üstlenmemize izin verecek yeni bir bombardıman uçağına ihtiyacımız vardı” dedi.

TESPİT EDİLMESİ EN ZOR UÇAKLARDAN

Austin, “Düşük gözlemlenebilir teknolojideki elli yıllık ilerlemeler bu uçağa aktarıldı. En gelişmiş hava savunma sistemleri bile gökyüzünde bir B-21 tespit etmekte zorlanacaktır.” dedi.

Bazı savunma analistleri, diğer ilerlemelerin muhtemelen elektronik emisyonları kontrol etmenin yeni yollarını içerdiğini, böylece bombardıman uçağının düşman radarlarını taklit edebileceğini ve kendisini başka bir nesne olarak gizleyebileceğini ve yeni tahrik teknolojilerinin kullanıldığını söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Uçağı üreten Northrop Grumman Corp.’un CEO’su Kathy Warden, “Duyacaksın ama gerçekten görmeyeceksin.” diyerek ”inanılmaz derecede düşük gözlemlenebilirliği vurguladı.

Şu anda 6 Raider üretimde. Hava Kuvvetleri, nükleer silahları veya konvansiyonel bombaları konuşlandırabilen ve insan mürettebat olsun veya olmasın kullanılabilen 100 adet inşa etmeyi planlıyor.

MALİYETİ HENÜZ BELLİ DEĞİL

Bombardıman uçaklarının maliyeti bilinmiyor. Hava Kuvvetleri daha önce fiyatı 2010 fiyatları üzerinden ortalama 550 milyon dolar olarak belirlemişti ancak bugün kabaca 753 milyon dolara karşılık geliyor ama gerçekte ne kadar harcandığı henüz belli değil. Toplam, Pentagon’un kaç tane bombardıman uçağı satın aldığına bağlı olacak.

Kaynak: CNBC

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber