hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Reisi’nin ölümünde İsrail izi var mı? İsrailli yetkiliden açıklama...

  İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopter kazasında hayatını kaybettiği duyuruldu. İsrail basınına konuşan ve adı açıklanmayan bir İsrailli yetkili, "Reisi'nin ölümüyle ilgimiz yok" açıklamasını yaptı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan helikopter kazasında hayatını kaybetti.

  İsrailli bir yetkiliden, Reisi'nin ölümüne ilişkin bir açıklama geldi. 

  İsrail basınına konuşan ve adı açıklanmayan bir yetkili, Reisi’nin ölümüne ilişkin "ilgimiz yok" açıklamasını yaptı.

  Tüm dünyada olduğu gibi İsrail basını da helikopter kazası ve İran Cumhurbaşkanı'nın ölümüne ilişkin son gelişmeleri dakika dakika okuyucuları ile paylaştı. İsrail basınında öne çıkan başlıklar arasında şunlar yer alıyor.

  Reisi’nin ölümünde İsrail izi var mı İsrailli yetkiliden açıklama...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İSRAİL MEDYASI: TAHRAN'IN CELLADININ SONU

  İsrail gazetesi Maariv, 'Tahran celladının sonu: Helikopter kazasında Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı hayatını kaybetti' başlığını attı.

  İsrail gazetesi Haaretz, 'İran, Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı'nın Helikopter Kazasında Öldüğünü Doğruladı' başlığını tercih etti.

  Reisi’nin ölümünde İsrail izi var mı İsrailli yetkiliden açıklama...

  Yediot Ahronot gazetesinin internet sitesi, 'İran resmen açıkladı: Helikopter kazasında ülkenin Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı hayatını kaybetti' dedi.

  DÜNYA MEDYASINDA MANŞET

  Dünya gündemine oturan kazayı okuyucularına canlı blog ile bildiren Amerikan New York Times gazetesi, 'Ölümler Artan Dış Gerginlik Sırasında Geliyor' başlığını tercih etti.

  Reisi’nin ölümünde İsrail izi var mı İsrailli yetkiliden açıklama...

  Reisi'nin ölümü üzerine BBC'nin şef muhabiri Lyse Doucet bir yorum yazısı kaleme aldı. Yazıda, Reisi'nin İran'da gücün zirvesine yakın bir konumda bulunduğunu ve zirvenin en tepesine çıkmasının muhtemel olduğunu belirtti.  Doucet, ancak Reisi'nin kazadaki ani ölümü ile, sağlığı uzun süredir yoğun ilgi odağı olan 85 yaşındaki Dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in yerine kimin geçeceği konusundaki artan spekülasyonları alt üst ettiğini yazdı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İngiliz The Guardian gazetesi, 'Devlet televizyonu, İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı'nın öldüğünü bildirdi' başlığı ile ani kazayı okuyucularına aktardı. Gazete açtığı canlı blog ile 'İran'da yeni dönemde ne beklendiği?' sorusuna cevap aradı. Buna göre İngiliz gazete, Bir cumhurbaşkanının görevde ölmesi durumunda, İran anayasasının 131. maddesinin, ülkedeki tüm devlet meselelerinde son söz sahibi olan dini liderin onayıyla, ilk başkan yardımcısının (Muhammed Muhbir) görevi devralacağını belirtti. 

  Uluslararası medyaya yansıyan haberlere göre ise, birinci cumhurbaşkanı yardımcısı, parlamento başkanı ve yargı başkanından oluşan konseyin en fazla 50 gün içinde yeni bir cumhurbaşkanı için seçim ayarlaması gerekiyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İngiliz Independent gazetesi, 'İran Cumhurbaşkanı Reisi, helikopterinin dağlara düşmesi sonucu hayatını kaybetti' başlığı ile gelişmeleri canlı blog ile okuyucularına aktaran bir diğer yayın kuruluşu oldu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow