Bakan Fidan'dan Gazze mesajı: Bölgesel devletler sorunu sahiplenmeli!

Bakan Fidan'dan Gazze mesajı: Bölgesel devletler sorunu sahiplenmeli!

Bakan Fidandan Gazze mesajı: Bölgesel devletler sorunu sahiplenmeli
expand

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, "Sorun artık İsraillileri ve Filistinlileri aşıyor. O yüzden bölgesel devletler, sorunu sahiplenmeli ve sorumluluklarını bilerek hareket etmeli" açıklamasında bulundu.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

İsrail-Hamas savaşına ilişkin konuşan Bakan  Fidan "Garantörlük önerimiz iki devletli çözüm bağlamındadır her türlü katkıya hazırız. Bu problem Filistinliler ve İsrailillerden büyüktür. Sorun artık İsraillileri ve Filistinlileri aşıyor. O yüzden bölgesel devletler sorunu sahiplenmeli ve sorumluluklarını bilerek hareket etmeli." ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE GARANTÖRLÜK İÇİN KATKI VERMEYE HAZIR"

ABD'de Gazze diplomasisi yürüten Dışişleri Bakanı Hakan Fidan CNN Türk'ten Yunus Paksoy'un garantörlük ile ilgili sorusuna yanıt verdi. Bakan Fidan 'Her türlü görüşme iki devletli çözüm üzerine olmalıdır. Bu sorun artık İsrail ve Filistinlilerden büyüktür ve tüm topluma mal olmuştur.' ifadelerini kullandı. Bakan Fidan garantörlük için de iki devletli çözüm olmalı o zaman Türkiye her katkıyı vermeye hazırdır ifadelerini kullandı.

Bakan Fidan, 'İsrail'in arkasında Batı var, o zaman Filistin'in arkasında da bölge ülkeleri olmalı' açıklamasında yaptı. "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da ifade ettiği gibi biz her türlü katkıya hazırız." açıklamasında bulundu.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow