hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika... NATO'dan İsveç ve Finlandiya'ya üyelik daveti

  Son dakika... NATOdan İsveç ve Finlandiyaya üyelik daveti
  expand
  KAYNAKCNN TÜRK, İHA

  NATO'dan yapılan son dakika açıklamasında “İsveç ve Finlandiya’yı ittifaka davet etme kararı aldık" ifadelerine yer verildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İspanya'nın başkenti Madrid'de gerçekleştirilen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nin ilk gününde yayımlanan yayınlanan Madrid Zirve Ortak Bildirisi'nde, "Bugün Finlandiya ve İsveç'i NATO'ya üye olmaya davet etmeye ve katılım protokollerini imzalamaya karar verdik" ifadeleri yer aldı.

  NATO tarafından yayınlanan 22 maddelik bildiride, “Demokrasi, bireysel özgürlük, insan hakları ve hukukun üstünlüğüne olan bağlılığımızda kararlıyız. Kurallara dayalı uluslararası düzeni de korumaya kararlıyız. Rusya'nın Ukrayna'ya karşı yürüttüğü saldırganlık savaşını mümkün olan en güçlü şekilde kınıyoruz. Rusya, askeri eylemleri de dahil olmak üzere dünya çapında milyarlarca insanı etkileyen bir gıda ve enerji krizini kasıtlı olarak şiddetlendirdi. Müttefiklerimiz, Ukrayna tahılının ihracatını sağlamak, küresel gıda krizini hafifletmek ve uluslararası çabaları desteklemek için çalışıyorlar” ifadelerine yer verildi.

  Bildiride öne çıkan maddeler arasında, “Yeni bir Stratejik Konsept onayladık. Bu konsept, NATO'nun karşı karşıya olduğu güvenlik ortamını tanımlar, değerlerimizi yeniden teyit eder ve NATO'nun 360 derecelik bir yaklaşıma dayalı toplu savunmamızı sağlama konusundaki temel amacını ve en büyük sorumluluğunu açıklar. Ayrıca NATO'nun üç temel görevi olan kriz önleme ve yönetimi, işbirlikçi güvenliğini ortaya koymaktadır. Önümüzdeki yıllarda transatlantik dayanışma ruhu içinde çalışmalarımıza yön verecektir” yer aldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “MÜTTEFİKLERİN NATO KUVVET YAPISINI GÜÇLENDİRECEK TEKLİFLERİNİ MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ”

  Bildiride, “Müttefiklerin NATO kuvvet yapısını güçlendirecek, modernize edecek ve yeni nesil askeri planlarımıza kaynak sağlayacak yeni NATO kuvvet modeline yönelik tekliflerini memnuniyetle karşılıyoruz. Yüksek yoğunluklu ve çok alanlı operasyonlara hazırlanmak için toplu savunma tatbikatlarımızı geliştireceğiz ve herhangi bir müttefikin kısa sürede takviye edilmesini sağlayacağız. Tüm bu adımlar, NATO'nun caydırıcılığını ve savunmasını önemli ölçüde güçlendirecektir. Bu adımlar ayrıca hedeflerine ulaşmada muhtemel düşman başarısını reddederek, NATO topraklarına yönelik herhangi bir saldırganlığı önlemeye yardımcı olacaktır” maddesi yer aldı.

  Avrupa'da değişen güvenlik ortamının ışığında Bosna-Hersek, Gürcistan ve Moldova da dahil olmak üzere ortaklara siyasi ve pratik desteği hızlandırmak için yeni tedbirler alındığının açıklandığı bildiride, "Bütünlüklerini ve dayanıklılıklarını inşa etmek, yeteneklerini geliştirmek ve siyasi bağımsızlıklarını korumak için onlarla birlikte çalışacağız. Güneyli ortaklara yönelik kapasite geliştirme desteğimizi de artıracağız” ifadeleri de yer aldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "TARİHİ BİR ADIM"

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg tarihi kararın ardından basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Stoltenberg, "Bugün NATO liderleri tarihi bir adım attı. Finlandiya'yı ve İsveç'i ittifaka davet ettik. Dün akşam yapılan mutabakat Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında oldu ve o mutabakat sayesinde gerçekleşti. Buradan 3 ülkeye teşekkür ederim. İlerlememiz için ortak bir yol bulduğunuz için. Farklı seviyelerde irtibat kurduk.  Bu Türkiye için çok iyi bir anlaşma, Finlandiya ve İsveç için de çok iyi anlaşma ve NATO içinde çok iyi bir anlaşma." ifadelerini kullandı.

  Jen Stoltenberg'in konuşmasından satış başları şu şekilde:

  Şu anda güvenlik çevremizde radikal bir değişiklik ile karşı karşıyayız. Stratejik rekabet dünya çapında artıyor. Yeni konseptimiz burada. Rusya'nın en büyük ve en direkt tehdit olduğunun altını çiziyor. Mevcut konsepte Çin'i tek bir kelime ile ifade etmiyoruz. Müttefikler 'Çin'in baskı politikası bizi tehlikeye atıyor.' diyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  NATO inovasyon forumunu başlatıyoruz. 1 milyar avro yatırım yapılacak. NATO'nun savunma inovasyon hızlandırma projesi ile bu yeni fonlar en yeni teknolojileri güvenlik için kullanılacak.

  Rusya savaşa derhal son vermeli, Ukrayna'dan çekilmeli.

  EN HIZLI ÜYELİK SÜRECİ

  İsveç ve Finlandiya'nın başvurularının NATO'da görülmüş en hızlı üyelik süreci olduğunun altını çizen ve Ukrayna’nın adaylığı konusunda NATO'nun kapılarının açık olduğunu belirten Stoltenberg sözlerine şöyle devam etti:

  Her ülkenin egemen haklarına saygı gösterdiğimizi kanıtlamış olduk. Finlandiya ve İsveç'in yıllardır NATO'ya katılmama kararına saygı duyduk ama şimdi bu taleplerini gösterdiler. Varlığımız tüm müttefikleri korumak için, buna Finlandiya ve İsveç'te dahil. Buradaki caydırıcılık konusunda temel değişim karada, denizde, siber alanda oluyor. Kara alanında daha fazla ileri unsurlarımız olacak artık savaş gruplarımız güçlendireceğiz özellikle ittifakın doğu kanadında. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İlk defa Soğuk Savaş'tan bu yana önceden belirlenmiş güçler olacak bu güçler rotasyon halinde dönecekler.

  Liderlerin Ukrayna'ya mesajı destekti. Almanya'dan açıklamalar geldi. Norveç'ten ve diğer ülkelerden de geldi, daha fazla askeri destek vereceklerine dair. Hollanda'da ağır silah gönderilmesi konusunda açıklamalar yaptılar. Burada yaptığımız işin bir kısmı hem söz hem de eylem . Müttefikler olarak uzun vadeli desteklere de hazırız. Bu net mesajı hepimiz Zelenski'ye verdik ve 'hazırız' dedik.

  Bu savaş bir noktada müzakere masasında bitecek ama Ukrayna'nın kabul edebileceği şartlarda olması çok önemli. Masada neyi elde edebilecekleri hakkında görüşmeler yaptık. Odağımız bu şekilde. NATO'nun kapısı açıktır. Bükreş'teki kararı da vurguladık Ukrayna'nın NATO'ya katılımı için.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow