Son dakika... Rusya'dan Polonya'ya düşen füze hakkında açıklama

Son dakika... Rusya'dan Polonya'ya düşen füze hakkında açıklama

Son dakika... Rusyadan Polonyaya düşen füze hakkında açıklama
expand

Polonya'nın Ukrayna sınırındaki Przewodow köyünde 2 kişinin ölümüne neden olan füze ile ilgili peş peşe açıklamalar geliyor. Gelen son dakika bilgilerine göre Rusya Savuma Bakanlığı'nın konuya yönelik yaptığı açıklamada, "Polonya sınırına düşen füze, Ukrayna’nın S-300’üne ait. Bizim füzelerimizin hedefi Ukrayna, en yakın füze Polonya’ya 35 km mesafede düştü" ifadeleri yer aldı.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Daha önceden Polonya'nın Ukrayna sınırında bir köye düşen ve 2 kişinin ölümüne neden olan füzelerin Rusya ile herhangi bir ilgisinin olmadığını bildiren Rusya Savunma Bakanlığı'ndan flaş bir açıklama daha geldi.

Rusya Savuma Bakanlığı'nın konuya yönelik yaptığı açıklamada, "Polonya sınırına düşen füze, Ukrayna’nın S-300’üne ait. Bizim füzelerimizin hedefi Ukrayna, en yakın füze Polonya’ya 35 km mesafede düştü" ifadeleri yer aldı.

Füzenin Rusya'ya ait olup olmadığı tartışılırken, NATO Polonya'nın 4. madde çağrıları sonrası olağanüstü olarak toplandı.

Kritik toplantı TSİ 12.00'da başladı. Genel Sekreter Jens Stoltenberg'in başkanlık ettiği Brüksel'deki NATO büyükelçileri toplantısın ardından basın toplantısı düzenleyeceği açıklandı.

Son dakika... Rusyadan Polonyaya düşen füze hakkında açıklama

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

ABD merkezli haber ajansı Associated Press (AP) ABD'li yetkililere dayandırdığı haberinde, ilk bulguların Polonya'ya düşen füzenin Ukrayna güçleri tarafından bir Rus füzesini engellemek için ateşlendiğini gösterdiğini yazdı.

ABD Başkanı Joe Biden, füzenin Rusya tarafından fırlatılması ihtimalinin düşük olduğunu söyleyerek, "Ukrayna sınırında Polonya topraklarındaki patlamanın soruşturulması için Polonya'yı desteklemek konusunda mutabık kaldık. Soruşturma devam ederken, biz de birlikte çalışıp bir sonraki adımımızı belirleyeceğiz" açıklamasını yapmıştı.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda gece yarısı düzenlediği basın toplantısında, "Şu anda füzeyi kimin attığına ilişkin elimizde net bir kanıt yok. Soruşturma devam ediyor, soruşturma sonucunda gerçeğin açığa çıkacağını umut ediyorum" şeklinde konuştu. Duda, ABD'nin soruşturma için Polonya'ya uzman göndereceğini de sözlerine ekledi.

STOLTENBERG'DEN FLAŞ AÇIKLAMA

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, olağanüstü NATO toplantısı sonrası yaptığı açıklamada "İlk analize göre olay, Ukrayna'ya ait bir hava savunma füzesi tarafından gerçekleşti. Şunu da söylemeliyim ki bu Ukrayna’nın suçu değil. Nihai suç Rusya’nındır. Müttefiklerimiz, yaklaşımımız konusunda fikir birliğindeler. NATO'nun 4. maddesini uygulamaya gerek yok." ifadelerini kullandı.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

NATO'NUN 4. MADDESİ NE DİYOR?

NATO'nun 5. maddesine göre, bir müttefike yapılan saldırı, tüm müttefiklere yapılmış sayılıyor.

5. maddenin devreye girmesi için önce 4. maddenin aktive edilmesi gerekiyor. Geçtiğimiz saatlerde Polonya bu adımı atarak acil NATO toplantısı talep etti.

NATO'nun bu çerçevede toplanan kanıtları incelemesi ve bir soruşturma yürütmesi bekleniyor.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow