hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Zelenski'nin ABD ziyaretine Kremlin'den ilk tepki

  Zelenskinin ABD ziyaretine Kremlinden ilk tepki
  expand
  KAYNAK DHA, İHA

  Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenski'nin ABD ziyaretine Kremlin'den ilk tepki geldi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov gazetecilerle yaptığı açıklamada Zelenski'nin ziyareti sonrası Ukrayna ile barış görüşmesi şansı görmediğini açıkladı.

  Peskov ayrıca, Batı'nın Ukrayna'ya silah tedarikini sürdürmesinin çatışmanın "derinleşmesine" yol açacağını vurguladı.

  Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski'in ABD ziyareti sorulan Peskov, ziyaret sonrasında Kiev yönetiminin barış müzakereleri pozisyonunda bir değişiklik olmasının beklenmediğini söyledi. Peskov, "Kiev'in müzakere pozisyonunun değişeceğine dair bir umut yok" dedi. Bir gazetecinin Zelenski'nin ABD ziyaretinde Rusya için olumsuz gelişme olup olmayacağına dair sorduğu soruya cevap veren Peskov, "ABD tarafından silah desteği devam ediyor. Tedarik edilen silahların yelpazesi de genişliyor. Tüm bunlar tabi ki çatışmanın şiddetlenmesine yol açar. Bu, Ukrayna için iyiye işaret değil" ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ziyaret ettiği, Ukrayna'daki askeri operasyonların takip edildiği karargahın hangi bölgede olduğuna yönelik sorulan soruyu ise, "Sizin de bildiğiniz gibi bu karargahın yerini belirtmedik. Bunu yapmaya yetkimiz yok. Bu yüzden onun (Putin'in) karargahta olduğuna dair görüntüleri gördünüz, ancak yerini söylemedik" şeklinde yanıtladı.

  ZELENSKİ WASHINGTON ZİYARETİNİ DOĞRULADI

  Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, sosyal medya hesabından ABD’nin başkenti Washington’a gittiğini ve burada ABD Kongresi’ne hitap edeceğini duyurdu.

  Zelenskinin ABD ziyaretine Kremlinden ilk tepki

  Zelenski, açıklamasında, “Ukrayna'nın dayanıklılık ve savunma yeteneklerini güçlendirmek için ABD'ye gidiyorum. Başkan Biden ile özellikle Ukrayna ve ABD arasındaki iş birliğini ele alacağız. Kongrede konuşma yapacağım ve bir takım ikili görüşmelerde bulunacağım” dedi.

  BEYAZ SARAY'DAN AÇIKLAMA

  Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski’in ABD’ye gerçekleştireceği ziyarete ilişkin yazılı açıklama yaptı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Zelenskinin ABD ziyaretine Kremlinden ilk tepki

  ABD’nin Ukrayna’ya olan kalıcı taahhüdünü göstermek için Zelenski’yi başkent Washington D.C’ye davet ettiğini kaydeden Jean-Pierre, ABD Başkanı Joe Biden’ın, Kongre’de konuşması beklenen Zelenski’yi 21 Aralık’ta Beyaz Saray’da karşılamayı sabırsızlıkla beklediğini dile getirerek, “300 gün önce Rusya, Ukrayna’ya yönelik acımasız bir saldırı başlattı. Buna karşın Başkan Biden, bağımsızlık ve toprak bütünlüğünü savunan Ukrayna halkını desteklemek için dünyayı bir araya getirdi” dedi. Jean-Pierre, Biden’ın ziyaret kapsamında Ukrayna’nın Rusya’nın saldırılarına karşı savunma amacıyla kullanılacak güvenlik paketini açıklayacağını dile getirerek, bu ziyaretin ABD’nin Ukrayna’ya yönelik ekonomik, insani ve askeri yardım konusunda kararlı bağlılığını gözler önüne sereceğini ifade etti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow