hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Çanakkale Zaferi ne zaman, 2023 KAÇINCI yıl dönümü? Çanakkale Zaferi önemi nedir?

  Çanakkale Zaferi ne zaman, 2023 KAÇINCI yıl dönümü Çanakkale Zaferi önemi nedir
  expand

  Çanakkale Zaferi tarihi şanlı tarihteki büyük zaferin önemini öğrenmek isteyen kişiler tarafından sıklıkla araştırılıyor. Çanakkale Zaferi’nin önemi topyekün mücadele veren bir milletin kazandığı zaferlerden biri olarak anılıyor. Peki, Çanakkale Zaferi ne zaman, önemi ne?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Büyük bir komutanlık örneğinin ve millet olarak canı pahasına verilen mücadelenin zaferle taçlandığı Çanakkale’de düşman orduları Çanakkale’yi geçemedi. Böylelikle tarihe kazınan “Çanakkale geçilmez” sözü ortaya çıktı. İşte kısaca o büyük zafere giden yol ve videolu görüntüler…

  ÇANAKKALE ZAFERİ NE ZAMAN, KAÇINCI YILI?

  18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümü her yıl 18 Mart’ta kutlanmaya devam ediyor. 2023 yılı büyük zaferin 108. yıldönümü olacak.

  ÇANAKKALE ZAFERİ ÖNEMİ NEDİR?

  Her şey 1914'de Saray Bosna'da atılan bir kurşunla başladı. Bir süre sonra Osmanlı da Almanya'nın yanında savaşa girdi. Dünya 4 yıl boyunca kan, ateş ve gözyaşı içinde kaldı. Milyonlarca insan hayatını kaybetti. İtilaf devletlerinin donanması Çanakkale açıklarına demir attı. Amaçları belliydi. Çanakkale'yi aşarak başkent İstanbul ve İstanbul Boğazı'nı kontrol altına almak istiyorlardı. Böylece Rusya'ya yardım etmek daha kolay olacaktı. Ancak işler planlandığı gibi yürümedi.

  Başlangıçta önem verilmeyen bir operasyon 1. Dünya Savaşı'nın en önemli ve kanlı cephelerinden birine dönüştü. Dünyanın en güçlü, en gelişmiş silahlarıyla donatılmış savaş gemileri 1 ay boyunca tabyaları top ateşine tuttu. Mayın gemileri boğazda yol açtı. Gelibolu sahillerine her gün binlerce mermi yağdı. Ancak karşılarında güçlü bir direnç vardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Nusret Mayın Gemisi sisli ve yağmurlu bir gecede Erenköy Koyu'na doğru yol alıyordu. Burası itilaf devletlerine ait gemilerin kullandığı ve top mevzilerinin dışında kalan bir yoldu. Elde kalan 26 mayın kıyıya paralel olarak 100 metre arayla buraya döşendi. Birleşik donanmanın ikmal için dönen Ocean, Bouvet ve Irrettable gemileri bu mayınlara çarparak patlamaya başladı. Üç gemi, inflexible, Golva ve Suffen de patlamalarda ağır yara aldı. Nusret Mayın Gemisi, boğaz muhaberesinin sonucunu değiştirdi.

  Fakat vazgeçmediler. Osmanlı Sahil Topçuları'nı ele geçirmek için kara harekatı yapmaya karar verdiler. 5 ayrı noktadan Gelibolu Yarımadası’na çıkarma yapıldı. Sekiz ay şiddetli çatışmalar oldu. Kumkale, Beşika, Bolayır, Seddülbahir, Arıburnu, Conkbayırı, Kabatepe, Anafartalar’daki kanlı çatışmalarda kazanan hep Türk Ordusu’ydu. 19. Tümen Komutanı Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemal, o tarihi, "Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve komutanlar gelecek" sözünü işte burada söyledi. Çanakkale geçilemedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İşte kısaca Çanakkale Zaferi belgeseli…

   Çanakkale Zaferi ne zaman, 2023 KAÇINCI yıl dönümü Çanakkale Zaferi önemi nedir

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow