hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hala yazılışı haberleri... Hâlâ Tdk Doğru Yazılışı... Hâlâ Mı, Hala Mı Nasıl Yazılır?

  Hala yazılışı haberleri... Hâlâ Tdk Doğru Yazılışı... Hâlâ Mı, Hala Mı Nasıl Yazılır
  expand

  Kelimelerin doğru yazımı akıcı bir metin hazırlamak için son derece önemli olarak kabul ediliyor. Özellikle anlam farkı doğuran kelimelerin doğru bir şekilde yazılması hazırlanan metinlerin anlaşır olmasında büyük bir rol oynuyor. Hâlâ kelimesi yanlış yazımı ile kullanıldığında anlam farkı oluşturan kelimeler arasında yer alıyor. Bu yüzden doğru kullanımına dikkat edilmesi gerekiyor. Aksi durumlarda cümle bütünlüğü sağlanamaz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hâlâ TDK Doğru Yazılışı

  Hâlâ kelimesinin doğru yazım şekli TDK verilerine göre Hâlâ şeklindedir. Hala olarak yazıldığında anlam değişikliğine uğruyor. Hala babanın kız kardeşi anlamı taşıyor. Fakat hâlâ kelimesi henüz veya şimdiye kadar anlamlarını taşımaktadır.

  Yazımı yapılırken bu anlamlarına dikkat edilmesi gerekiyor. Her tür metin için bu kelimeler son derece önemlidir. Her iki anlamı da dikkate alınarak yazım yapılmalı. Kısacası bu kelimenin yazım şekli kullanılacağı anlama göre belirlenebilir. Henüz veya devam eden bir durumu izah etmek için hâlâ şeklinde yazılırken, babanın kız kardeşinden bahsedildiğinde hala olarak yazılır.  Hâlâ mı, Hala mı Nasıl Yazılır?

  Hâlâ kelimesinin doğru yazım şekli hâlâ şeklindedir. Bunun dışındaki yazım şekilleri anlam bütünlüğünü bozduğu için yanlış olarak kabul edilir. TDK verilerine göre hâlâ olarak yazımı doğru olarak vurgulanıyor. Hala şeklindeki yazımı ise birine göre babanın kız kardeşi olarak ifade ediliyor. Kullanılacağı alana göre anlam bütünlüğü korunarak yazımı yapılması gerekiyor.

  Örnek cümle:
  İlaçları düzenli kullanmama rağmen hâlâ kendimi iyi hissetmiyorum.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow