hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  KYK Yurt başvuru sonucu 2022 sorgulama e-Devlet... GSB Yurtları yerleştirme sonuçları açıklandı!

  KYK Yurt başvuru sonucu 2022 sorgulama e-Devlet... GSB Yurtları yerleştirme sonuçları açıklandı
  expand

  Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın açıklaması ile 24 Ağustos’ta başlayan yurt başvuruları, 28 Ağustos tarihinde tamamlandı. Başvuruların tamamlanmasının ardından gözler KYK sonuçlarının açıklanacağı tarihe çevrildi. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu tarafından canlı yayında açıklandı. İşte KYK 2022 Yurt başvuru sonucu sorgulama ekranı e-Devlet sayfası...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Üniversite kaydı yaptıran öğrencilerin gündeminde KYK yurt başvuru sonuçları yer alıyor. 28 Ağustos’ta sona eren başvuru sonuçlarının açıklanması bekleniyor. Üniversitelerin örgün eğitim programlarına ilk kez kayıt yaptıran üniversite öğrencileri için yurt başvurularının sonuçları değerlendirmelerin ardından e-Devlet ekranından ilan edilecek. Sonuçların açıklanmasıyla, başvuru hakkı kazanarak ilk kayıt ücretini ödeyen öğrenciler, taahhütname onayı vererek yurtlara yerleşebilecekler.

  KYK YURT SONUÇLARI 2022 AÇIKLANDI

  24 Ağustos tarihinde başlayan KYK yurt başvuruları, 28 Ağustos 2022 tarihinde sona erdi. KYK yurt sonuçları bugün Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu tarafından canlı yayında açıklandı.

  KYK YURT BAŞVURU SONUÇLARI SORGULAMA

  KYK YURT ÜCRETLERİ NE KADAR?

  Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 eğitim öğretim dönemi KYK yurt ücretleri ile ilgili olarak "Resmi olarak yurt ücretlerini eylül ayı içerisinde açıklayacağız" dedi.

  KYK YURT ÜCRETİ NE ZAMAN VE NASIL ÖDENECEK?

  Yurt ücretleri aylık olarak tahsil edilir. Kayıtlarda kayıt gününün de ücreti alınır. Kayıt sildirmelerde ise işlem gününden sonraki günlerin ücreti iade edilir. Yurt ücretleri en geç takip eden ayın onu saat 23.59'a kadar banka aracılığıyla ödenir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  KYK YURT KAYITLARINDA İSTENİLEN BELGELER

  1. Öncelik Belgesi (Önceliği Olanlar İçin); Öğrencilerin öncelik durumları, Bakanlığımız tarafından ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından doğrulanmaktadır. Doğrulaması yapılamayan öğrencilerin, sonuç ekranında belirtilen belgelerden engel raporunu yurtta kalmaya başladıkları tarihten itibaren en geç bir ay, diğer öncelik belgelerini ise yurtta kalmaya başladıkları tarihten itibaren en geç 7 gün içinde yerleştirildikleri yurt müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir. Bakanlığımız tarafından doğrulanamayan belgeyi verilen sürede teslim edemeyen öğrencilerin kayıtları, kayıtlı kaldıkları günlerin bedeli tahsil edilerek yanlış beyandan silinir.

  • Şehit eşi ve çocukları, şehidin çocuğu yoksa bekar kardeşleri ile gazi ve gazi çocukları (Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından alınan Seyahat Kartı veya Sosyal Güvenlik Kurumundan ilgili kanun maddelerine göre aylık bağlandığını gösterir belge),

  • % 40 ve üzerinde engelli olduğunu beyan eden öğrenciler ( Tam teşekküllü hastaneden alınacak rapor),

  • Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar (Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından alınacak belge)

  • Devlet koruması altında olan öğrenciler (Devlet koruması altında olduklarına dair Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından alınacak belge veya Mahkeme Kararı)

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  • Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar, (Darüşşafaka Lisesinden alınacak belge)

  • Bakanlık tarafından yurtlarda barınmada öncelikli olacak milli sporcu belgesine sahip sporculara ilişkin belirlenen kriterleri taşıyanlar (Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğünden alınacak belge/yazı)

  •Gönüllü güvenlik korucusu olarak çalışan, çalışırken vefat eden veya emekliye ayrılanların çocukları (Valilikten alınacak belge)

  2. 4 adet son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf yurtta kalmaya başladıkları tarihte,

  3. % 40 ve üzeri engelli ebeveyni olanların (Tam teşekküllü hastaneden alınacak rapor). Bakanlık tarafından doğrulanamadığı takdirde yurtta kalmaya başladıkları tarihten itibaren en geç bir ay içerisinde,

  4. 18 yaşından küçükler için Veli/Vasi İzin Belgesi doldurularak yurtta kalmaya başladıkları tarihte, yerleştirildikleri yurt müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Verilen süre içinde ilgili yurt müdürlüklerine kayıt yaptırmayan öğrenciler, haklarını kaybedeceklerdir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow