hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  LGS taban puanları ve yüzdelik dilimleri 2023 belli oldu mu? LGS tercih kılavuzu 2023!

  LGS taban puanları ve yüzdelik dilimleri 2023 belli oldu mu LGS tercih kılavuzu 2023
  expand

  4 Haziran'da gerçekleşen LGS'nin Milli Eğitim Bakanlığı değerlendirmesinin ardından sınav sonuçları 23 Haziran'da açıklandı. LGS taban puanları ve yüzdelik dilimleri sınav sonuçları açıklandıktan sonra tercih döneminde gündeme geldi. İşte LGS taban puanları ve yüzdelik dilimleri 2023 ile ilgili bilgiler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavı geçtiğimiz 4 Haziran tarihinde iki oturumda tamamlandı. Sınav sonrasında LGS taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanlar merak konusu oldu. LGS sınav sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak değerlendirmenin ardından 23 Haziran'da "https://www.meb.gov.tr" internet adresinde ilan edildi. Sonuçların belli olmasının ardından da tercih süreci ile ilgili detaylar araştırma konusu oldu. 

  LGS TABAN PUANLARI 2023 VE YÜZDELİK DİLİMLERİ 

  Milli Eğitim Bakanlığı'nca, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında tercih ve yerleştirme kılavuzu "meb.gov.tr" internet adresinden yayımlandı. Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu 26 Haziran'da yayımlandı. Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, İmam Hatip Lisesi ve Meslek Lisesi taban puanları bilgisi MEB kılavuzunda yer aldı. Adaylar, tercihlerini 3-19 Temmuz'da yapabilecek.

  LGS 2023 TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Lise taban ve taban puanları hakkında geçtiğimiz yıl bilgileri mevcuttur. Geçen seneye ait 2022 liselerin Taban/Tavan puanları ve yüzdelik dilimleri listesine aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz. Tercih işlemlerini yaparken adaylar yüzdelik dilimlerden ve geçtiğimiz yılın taban puanlarından faydalanacaklar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  2022 Yılı Merkezi Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Liselerin Taban/Tavan Puanları ve Yüzdelik Dilimleri

  LGS taban puanları ve yüzdelik dilimleri 2023 belli oldu mu LGS tercih kılavuzu 2023YÜZDELİK DİLİM NEDİR?

  Milli Eğitim Bakanlığı için büyük önem içeren yüzdelik dilim, öğrencinin Türkiye genelinde ya da bulunduğu ilde sahip olduğu sıralamanın yüzde olarak ifade edilmesidir. MEB sizin Türkiye'de veya ilde kaçıncı olduğunuzu değil bunun yüzde olarak ifadesini vermiştir. Örneğin Türkiye genelinde %8 giren bir öğrenci 1.300.000 (LGS'ye giren yaklaşık öğrenci sayısı) öğrenci arasında 104.000 olmuştur.

  Taban puanlar her yıl değişebilir ancak yüzdelik dilime göre tercih yapmak daha doğrudur. Yalnız yüzdelik dilimlerde değişebilir. Okul kontenjanları, yeni açılan okullar, bazı okul türlerini değişmesi, okul kapanması gibi durumlar yüzdelik dilimlerde değişmeye neden olacaktır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow
  o-clock

  SON DAKİKA