hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  LGS tercihleri nasıl yapılır? 2023 Lise tercih tarihleri!

  LGS tercihleri nasıl yapılır 2023 Lise tercih tarihleri
  expand

  Öğrencilerin heyecanla beklediği tercih kılavuzunun yayımlanmasıyla lise tercihleriyle ilgili detaylar netlik kazandı. Liselere giriş kapsamında 4 Haziran'da gerçekleştirilen LGS sonuçları 23 Haziran tarihinde açıklanmıştı. Şimdi ise öğrenciler belirtilen tarihlerde tercihlerini yapacak. 2023 LGS tercih kılavuzu ve taban puanları MEB tarafından açıklandı. Öğrenciler, sınavla öğrenci alan okullar listesinden 10 okula kadar tercih yapabilecek. Peki, LGS tercihleri nasıl yapılır? İşte 2023 Lise tercih tarihleri...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  LGS tercihlerinde kılavuzda yer alan taban puanlar ve yüzdelik dilimlerin önem arz edeceği tercih tarihleri öğrencilerin gündeminde yer alıyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nca, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında tercih ve yerleştirme kılavuzu "meb.gov.tr" internet adresinden yayımlandı. Öğrenciler merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere üç grupta tercih yapabilecek. 

  Merkezî sınava girmeyen öğrenciler ise yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere iki grupta tercih yapabilecek. Lise tercihleri için LGS tercih robotu, e- Okul yüzdelik dilim ve kontenjan robotu olarak internet üzerinden erişime açık olacak. Adrese göre lise tercih robotu, ikamet edilen adresin girilmesi ve öğrenci bilgilerinin verilmesiyle birlikte konuma yakın okulları listelemektedir.

  LGS TERCİH TARİHLERİ NE ZAMAN?

  Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki merkezi sınav tercihleri 3 Temmuz’da başlayacak. 8'inci sınıf öğrencileri 19 Temmuz'a kadar tercih işlemlerini gerçekleştirebilecek.

  LGS TERCİHLERİ NASIL VE NEREDEN YAPILIR?

  LGS tercih işlemi bireysel olarak https://eokul.meb.gov.tr internet adresinden yapılabileceği gibi mezun olduğu okuldan ya da herhangi bir resmî ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüğünden yapılabilecektir. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır. Özel öğretim kurumlarına kayıt işlemini tamamlayan öğrencilere tercih ekranı açılmayacak. Öğrenciler, tercih süresi içinde kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda tercihte bulunabilecek. Yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanlar 24 Temmuz tarihinde "meb.gov.tr" adresinde ilan edilecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  2023 LGS TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN!

  Merkezî yerleştirme; merkezî sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje okulları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına merkezî sınav puanı üstünlüğüne göre tercihler doğrultusunda yapılacak. Merkezî sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğüne göre tercihler doğrultusunda yerleştirme yapılacak. 

  Sınavla öğrenci alan okullarda merkezî sınav puanının eşitliği hâlinde sırasıyla Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğüne, sırasıyla 8, 7 ve 6'ncı sınıflardaki Yıl Sonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne, 8'inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına, tercih önceliğine ve öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana bakılarak yerleştirme yapılacak. LGS tercih sayısı geçen yıl 20 olarak belirlenmişti. Tercihlerde aynı okul türünden en fazla 3 okul seçilebilecek. Bir adaya yerel yerleştirmede 5, merkezi yerleştirmede 10 ve eğer yapıyorsa yatılı yerleştirmede ise 5 olmak üzere en çok 20 tercih hakkı verilmişti.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow
  o-clock

  SON DAKİKA