hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  MEB ortak sınav tarihleri! 2. dönem 1. ortak sınavlar ne zaman yapılacak?

  MEB ortak sınav tarihleri 2. dönem 1. ortak sınavlar ne zaman yapılacak
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda eğitim alan 20 milyon 481 bin öğrenci ve görevli 1 milyon 178 bin öğretmen, 2023-2024 eğitim öğretim yılının ikinci yarısına 5 Şubat itibarıyla başlıyor. Okulların açılmasıyla MEB ortak sınav tarihleri merak konusu oldu. Peki, 2. dönem 1. sınavlar ne zaman yapılacak? İşte, MEB ortak sınav tarihlerinde son bilgiler Neşe Akbaş'ın haberinde.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  MEB tarafından uygulanan ortak sınavların birincisi kasım ayında tamamlandı. 200 bini 7’nci sınıf, 170 bini ise 10’uncu sınıf olmak üzere yaklaşık 370 bin öğrenci 40 dakika süren matematik ve coğrafya ortak sınavlarında ter döktü. İlk sınavların ardından 2. ortak sınavlar ise aralık ayında tamamlandı. Şimdi ise 2. dönem 1. sınav tarihleri 2024 için geri sayım başladı. Lise ve ortaokul öğrencileri, 2. Dönem 1. ortak sınavlara katılım sağlayacaklar.

  İKİNCİ DÖNEM BİRİNCİ SINAVLARI NE ZAMAN?

  Okullarda 2. dönem 1. ortak sınavların takvimi henüz belli değil. MEB 2. dönem 1. sınavların, mart ayının son haftası ile nisan ayı ilk haftasında yapılması bekleniyor. Derslerden bir dönemde iki sınav yapılacaktır. Ancak il sınıf/alan zümrelerince dönem başında gerekçesiyle birlikte karar alınması durumunda haftalık ders saat sayısı altı ve üzeri olan derslerde üçüncü bir sınav da yapılabilecektir. Üçüncü sınavın yapılıp yapılmayacağı, yapılacaksa ne zaman yapılacağı il sınıf/alan zümrelerince belirlenecektir.

  Ülke, il ve okulda yapılan tüm sınavlar notla değerlendirilecek. Tüm sınavların ağırlığı eşit olacak. Öğrenciler, 100 üzerinden aldığı puanı e-Okul sistemi üzerinden görebilecek. Ancak ülke, il ve ilçe geneli yapılacak ortak yazılı sınavlarda hiçbir şekilde öğrenci ya da okul sıralaması yapılmayacak. Öğrenci toplu listeleri yayımlanmayacak ve okul, sınıf ve şube karşılaştırması yapılmayacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  MEB ORTAK SINAV SORU DAĞILIM TABLOLARI YAYIMLANDI

  Millî Eğitim Bakanlığınca, il, ilçe ve okul genelinde yapılacak ortak sınavlar öncesinde il sınıf/alan zümrelerince oluşturulacak konu soru dağılım tablolarına örnek teşkil edecek tablolar yayımlandı. 

  Konu soru dağılım tablolarına ulaşmak için tıklayınız.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow