hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ortaöğretim Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Ortaöğretim Kaçınıcı Sınıftır?

  Ortaöğretim Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek Ortaöğretim Kaçınıcı Sınıftır
  expand

  2004 yılından önce eğitim kurumları ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite olarak dörde ayrılıyordu. Eğitim alanında yapılan reformlardan sonra ilkokul ve ortaokul, ilköğretim olarak değiştirildi ve 1. sınıftan 8. sınıfa kadar olan okullar ilköğretim olarak adlandırıldı. Reformlar ile birlikte lise ortaöğretim ve üniversite de yükseköğretim olarak adlandırıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ortaöğretim Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

   Eskiden ilkokul 5, ortaokul ise 3 seneydi. Daha sonra yapılan değişikliklerle ilkokul ve ortaokul 4 sene yapıldı. 8 senelik ilköğretimden sonra geçilen üçüncü kademe eğitim, ortaöğretim olarak adlandırılmaktadır. Önceleri lise olarak adlandırılan ortaöğretim de 4 sene sürmektedir.

   4 + 4 + 4 sisteme geçildikten sonra öğrenciler 9. sınıfta alan seçimi yapmaktadır. Alan seçiminde mevcut seçenekler sözel, sayısal, dil ve eşit ağırlık olarak dörde ayrılmaktadır.

   Önceleri dil bölümü İngiliz Dili ve Edebiyatı ile sınırlıyken, günümüzde Hititoloji, Sinoloji ve Mütercim Tercümanlık bölümleri de mevcuttur.

   Türkçe ve Edebiyat dersleri iyi olanlar sözel bölümü seçebilirler. Matematik, Geometri, Fizik, Kimya ve Biyoloji gibi derslerde başarılı olan öğrenciler ise 9. sınıftayken sayısal bölüme geçebilirler. Hem sözel hem de sayısal derslerde iyi olan öğrenciler ise eşit ağırlık bölümünü seçebilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Öğrenciler, ortaöğretim kurumlarından mezun olduktan sonra üniversitede bölüm seçimlerini alanlarına göre yapmaktadır. Örneğin sözel bölümden mezun olan öğrenciler, gazetecilik, radyo-tv-sinema, halkla ilişkiler ve edebiyat bölümlerinden birini okuyabilirler.

   Sayısal ve eşit ağırlıktan mezun olanların okuyabileceği bölümlerden bazıları ise şu şekilde sıralanabilir: Psikoloji, Bilgisayar Bilimleri, Biyoenformatik ve Genetik, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ve Enerji Mühendisliği

   Ortaöğretim Kaçınıcı Sınıftır?

   Ortaöğretim 9. sınıfta başlar. İlköğretimden sonra geçilen ortaöğretim 4 yıllık bir eğitim sürecini kapsar. 12. sınıftan mezun olan öğrenciler üniversite sınıfına girerek yükseköğretim kurumlarında eğitimlerine devam ederler.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow