Periyodik Tablo Özellikleri Nelerdir? Periyodik Cetvelde Grup İsimleri Nelerdir?

Periyodik Tablo Özellikleri Nelerdir? Periyodik Cetvelde Grup İsimleri Nelerdir?

Periyodik Tablo Özellikleri Nelerdir? Periyodik Cetvelde Grup İsimleri Nelerdir?

Kimyasal elementlerin sınıflandırılması için kullanılan tablo periyodik tablo olarak bilinir. Farklı gruplar ve bölümlere ayrılmak suretiyle elementler ifade edilir. Değişik isimleri, atom sayıları ve proton ve elektron gibi birçok unsur üzerinde tüm kimyasal elementler belli bir sınıflandırmaya sahiptir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Aynı zamanda Türkçe periyodik tablo, periyodik cetvel ya da periyodik çizelge gibi sözcük grupları üzerinden de anlatılır. Bu tablo bilinen tüm elementlerin atom atom soylarına bağlı olarak ele alınmak suretiyle sınıflandırılmıştır. Aynı zamanda diğer kimyasal yapıları, isimleri ve etkileri doğrultusunda farklı özelliklere sahip bir tablodur.

Periyodik Tablo Özellikleri Nelerdir?

Kimyasal elementlerin sınıflandırılması kapsamında periyodik tablo kullanılır. Yatay ve dikey olarak ele alınmış olan bu periyodik tablo, üzerinde bulunan farklı elementlerin özellikleri ile beraber ortaya çıkar.

 - Periyod üzerinde soldan sağa gidildikçe artış olur.

 - Proton ve nötron sayıları ile beraber kütle sayısı artış gösterir.

 - Atom numarası artar.

 - Değerlik elektron sayısı artar.

 - Elektron alma isteği, yani ametallik artar.

 - Yörünge sayısı herhangi bir şekilde soldan sağa doğru gidişle değişmez.

Bu şekilde birçok değişik özelliği ile beraber periyodik tablo üzerindeki elementler önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda eğer yeni bir element bulunduğu vakit yine soldan sağa doğru farklı isim doğrultusunda yerleştirilir. Farklı isimlere sahip olması ile beraber aynı zamanda bu kimyasal elementler değişik özelliklere sahiptir.

Periyodik Cetvelde Grup İsimleri Nelerdir?

Periyodik cetvel üzerinde bulunan kimyasal elementler aynı zamanda grup isimleri üzerinden belli bir sınıflandırmaya tabi tutulur. Böylece metaller ve alkali metaller ile birlikte farklı sınıflandırmalar bu gruba dahil olarak ele alınır.

 - 1A grubu alkali metallerdir.

 - 2A grubu Toprak alkali metallerdir.

 - 3A grubu Toprak metaller olarak öne çıkar.

 - 4A karbon grubu olarak ifade edilir.

 - 5A azot grubu şeklinde anlatılır. Aynı zamanda nitrojen grubu olarak da bilinir.

Bu sınıflandırma doğrultusunda periyodik tablo aynı zamanda şekillenir. Abi bununla beraber daha birçok farklı grup olduğunu ifade etmek mümkün.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Periyodik Tablo Önemi Nedir?

Periyodik tablo üzerinde birçok farklı element gruplandırma doğrusunda belirli özellikleri ile ifade edilmektedir. Aynı zamanda periyodik cetvel olarak da bilinen bu sınıflandırma, kimyasal elementlerin belirli bir sıralamaya girmesine olanak verir.

Doğada bulunan ve birçok farklı alanda kullanılan kimyasal elementler, bu sayede karışmadan düzgün bir şekilde kullanılır. Aynı zamanda öğrencilerin periyodik tablo üzerinden kimyasal elementleri öğrenmesi için bunu sınıflandırma ile sıralama önemli yer taşır.

Rumi Takvim Özellikleri Nelerdir? Rumi Takvim Ayları Nelerdir?

Rumi Takvim Özellikleri Nelerdir? Rumi Takvim Ayları Nelerdir?