hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  1 numaralı isim uyardı! ABD Bankacılık krizinde yeni tehlike

  1 numaralı isim uyardı ABD Bankacılık krizinde yeni tehlike
  expand

  ABD için ufukta yeni bir endişe görünüyor. JPMorgan CEO'su Jamie Dimon, ticari emlak kredilerinin kötüye gitmesinin bazı bankaları tehdit edebileceği konusunda uyardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon analistlere verdiği demeçte, ticari gayrimenkulün borç verenler için sorun yaratma olasılığı en yüksek olan alan olduğunu söyledi.

  Mevduat kaçışları bu yıl üç ABD bankasının iflasına yol açtı , ancak ufukta başka bir endişe oluşuyor.

  Wall Street'in 1 numaralı CEO'su Dimon, bankasının yatırımcı konferansı sırasında bir soru-cevap oturumunda “Her zaman bir ters taraf vardır. Bu durumda kötü taraflar muhtemelen emlak olacaktır. Belirli yerler, belirli ofisler, belirli inşaat kredileri olacak. Çok izole olabilir; her banka olmayacak.” diye konuştu.

  ABD bankaları, düşük faiz oranları ve Covid-19 salgını sırasında ortaya çıkan teşvik parası seli nedeniyle son birkaç yılda tarihsel olarak düşük kredi temerrütleri yaşadı.

  Ancak Fed, manzarayı değiştiren enflasyonla mücadele etmek için oranları artırdı.

  "DÖNGÜ OLACAK"

  Teknoloji merkezli San Francisco da dahil olmak üzere bazı pazarlardaki ticari binalar, uzaktan çalışanlar ofislere dönme konusunda isteksiz olduğundan darbe alabilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dimon, “Bir kredi döngüsü olacak. Gayrimenkul hariç, benim görüşüme göre çok normal olacak” dedi.

  KREDİLERDE RİSK

  Dimon, örneğin, işsizlik keskin bir şekilde artarsa, kredi kartı kayıplarının yüzde 6 veya yüzde 7′ye yükselebileceğini söyledi. Ancak bunun yine de 2008 krizi sırasında yaşanan yüzde 10′dan daha düşük olacağını da sözlerine ekledi.

  Dimon, “Bence herkes buradan sonra yüzde 6 veya yüzde 7′ye varan daha yüksek oranlara hazırlıklı olmalı” ifadelerini kullandı.

  Fed, geçen ay faiz oranı risklerinin kötü yönetilmesinin Silicon ValleyBank’ın bu yılın başlarındaki başarısızlığına katkıda bulunduğu sonucuna vardı .

  Sektörün borç verme faaliyetini dizginleyerek potansiyel kayıplar ve düzenleme için zaten sermaye oluşturduğunu söyleyen Dimon, “Kredilerin sıkılaştığını zaten görüyorsunuz çünkü bir bankanın sermayeyi elinde tutmasının en kolay yolu bir sonraki krediyi vermemek” dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow