hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Almanya'nın borcu tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı

  Almanyanın borcu tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı
  expand

  Almanya istatistik servisi, enerji kriziyle bağlantılı olarak yükselen devlet borçlanmasının tarihin en yüksek seviyesinde olduğunu söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Almanya Federal İstatistik Ofisi Destatis, kamu borcu 2022'nin sonunda 2,37 trilyon Euro'luk (2,6 trilyon dolar) yeni bir rekora ulaştığını aktardı.

  Yayımlanan verilere göre Genel kamu bütçesinin kamu dışı sektöre olduğu borçluluk, 2021'e kıyasla yıllık yüzde 2 veya 46,1 milyar euro (50 milyar dolar) arttı. Destatis, artışı Covid-19 salgını sırasında alınan acil önlemler ve enerji krizine bağladı.

  2022'nin üçüncü çeyreğinin sonuna kıyasla, borç yüzde 1,8 veya 41,9 milyar Euro (45,5 milyar dolar) artarak bunun Alman ekonomisi ve finansal istikrar üzerindeki etkisine ilişkin endişeleri artırdı. Kişi başına borç, nüfus üzerinde artan bir yükü temsil eden 28.155 euro (30.600 dolar) tutarındaydı.

  Enflasyon, şiddetli bir enerji krizi ve AB'nin en büyük ekonomisinde daha fazla yavaşlama beklentileri, tüketici faaliyetlerini aşındırdı ve ekonomik refah için bir tehdit oluşturdu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow