Son Dakika

Son dakika... Asgari ücrete zam olacak mı? Haziran ayında asgari ücret artacak mı?

A A

22.03.2022 - 12:15 Son Güncelleme:

Enflasyon verileri sonrasında asgari ücret ara zammı ile ilgili farklı isimlerden açıklamalar gelmeye başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Peki, haziran ayında asgari ücret artacak mı, asgari ücrete zam olacak mı?

Son dakika... Asgari ücrete zam olacak mı? Haziran ayında asgari ücret artacak mı?

Asgari ücrette yılbaşında yapılan zamların ardından 2022 yılı için asgari ücretli çalışanlar arasında fark kalmamış ve AGİ farkının kalmış olması ile asgari ücret net 4 bin 253 lira olarak belirlenmişti. Enflasyon verileri sonrasında haziran ayında ara zam beklentisi oluşurken konuya ilişkin açıklamalar da gelmeye başladı.

BAKAN BİLGİN'DEN YENİ AÇIKLAMA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin asgari ücret ile ilgili yeni bir açıklamada bulundu. Bakan Bilgin, "Tartışmayı anlamlı bulmuyorum, çok önemli artış yaptık" ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRETE ZAM OLACAK MI?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Bilgin “Asgari ücret konusunda öncelikle şunu söylemeliyiz: Bu sene yaptığımız asgari ücret artışı yüzde 50’nin üzerindedir ve asgari ücretin vergi dışı bırakılması çok önemli bir şeydir. Bütün gelirlerde asgari ücretin vergi dışı bırakılması önemli. Sabit ücretle çalışanlar, AGİ kaldırıldı, ücreti düşüreceğim diyen işletmeler yanlış yaptı. İş kanunu anlaşılan ücretten geriye gidilmesini açıkça yasaklıyor. Asgari ücrete şartlar içerisinde bakmak lazım. Asgari ücretin eğer Meclis gündeme getirip değiştirmezse, Aralık’ta belirlenir, tabii olağanüstü şartlar olursa bu şartlara bakarak değerlendirilir. Ancak yasal durum Aralık ayını gösteriyor. Yeni asgari ücretin yasal belirlenme tarihi Aralık’tır.” ifadelerini kullandı.

Bu kapsamda asgari ücret ara zammı için öncelikle Meclis gündemine gelmesi gerekiyor.

Asgari ücrete ikinci zam gündemde mi?