Beklentileri değiştirdi! ECB üyesinden yüzde 4 faiz çıkışı

Beklentileri değiştirdi! ECB üyesinden yüzde 4 faiz çıkışı

Beklentileri değiştirdi! ECB üyesinden yüzde 4 faiz çıkışı

ECB üyesi Wunsch, "Eğer enflasyon güçlü kalır ise faiz yüzde 4'ü görebilir" dedi, peşi sıra Morgan Stanley ve Barclays gibi kurumlar ECB için faiz beklentisini güncelledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) üyesi ve Belçika Merkez Bankası Başkanı Pierre Wunsch, çekirdek fiyat baskılarının yüksek kalmaya devam etmeleri halinde piyasanın faiz beklentilerinin yüzde 4'e ulaşabileceğini söyledi.

Borçlanma maliyetlerini ne kadar artırılması gerektiğinin çekirdek enflasyonun gelişimi tarafından belirleneceğini belirten Wunsch, "Eğer çekirdek enflasyonun aşağı gitmekte olduğu yönünde açık işaretler alamazsak, daha fazla faiz artırımı yapmamız gerekir" dedi.

Daha fazla faiz artırımının gerekecek olmasının faizin yüzde 4'e kadar yükselmesi olasılığının dışlanamayacağı anlamına geldiğini belirten Wunsch, "Bununla birlikte, çekirdek enflasyondaki gelişmeleri görmeden faizlerin nereye gideceği konusunda bir yargıda bulunmak istemiyorum" diye konuştu.

MORGAN STANLEY, ECB'NİN FAİZİ YÜZDE 4'E KADAR ÇIKARMASINI BEKLİYOR

Morgan Stanley bugün yayınladığı yatırımcı notunda Avrupa Merkez Bankası'nın enflasyonu kontrol altına almak için faizi yükselteceği nihai seviyeye yüzde 4 olarak tahmin ettiklerini bildirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

Morgan Stanley araştırma notunda, "Enflasyon tahminlerimizdeki kayda değer revizyonların ardından ECB nihai faiz oranını yüzde 4 olarak bekliyoruz" dedi.

Morgan Stanley daha önce ECB'nin faizi yükselteceği nihai noktayı yüzde 3,25 olarak tahmin ediyorlar.

Geçtiğimiz ay Deutsche Bank, ECB faiz oranı tepe noktası için tahminini yüzde 3,25'ten yüzde 3,75'e ve geçtiğimiz hafta JPMorgan tahminini yüzdee 3,50'den yüzde 3,75'e çıkarmıştı.

BİR AÇIKLAMA DA İNGİLİZ BANKASINDAN

Ardından Barclays de ECB’den daha fazla faiz artırımı bekleyen global bankalar arasına katıldı.

Faiz artırım hızında potansiyel bir düşüşten önce ECB’nin hem Mart hem de Mayıs toplantılarında 50 baz puan faiz artırmasını bekleyen Barclays ekonomistleri, Haziran ayında da 25 baz puanlık artırım öngörüyor.

Barclays ekonomistleri Silvia Ardagna ve Mariano Cena yazdıkları araştırma notunda, “Haziran makroekonomik projeksiyonlarının politika duruşunun yeniden değerlendirilmesi, faiz artırım hızının 25 baz puana indirilmesinin haklı görülmesi, için zemin oluşturmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Ekonomistler, ECB’den faizde tepe noktasını yüzde 4’e taşımak için Temmuz’da 25 baz puanlık nihai bir faiz artırımı tahmin ettikerini belirtirken, bunun çok zor bir karar olacağını bilincinde olduklarını da vurguladı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber