hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Borsada düşüş devam edecek mi? Nedeni belli oldu

  Borsada düşüş devam edecek mi Nedeni belli oldu
  expand

  BIST 100 endeksi, dün yüzde 3,54'lük düşüşle günü 7.680,36 puandan tamamladı. Son zamanda yatırımcısını büyük kârla buluşturan Borsa İstanbul'daki bu düşüşün nedeni merak ediliyor? Düzeltme hareketi mi başladı? Borsa tekrar yükselişe geçer mi? İşte merak edilen tüm sorulara cevaplar

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, dün de düşüşle kapattı. Peki bu düşüşün nedeni ne? Borsa tekrardan yükselişe geçer mi? İşte detaylar...

  BORSADAKİ KAYBIN SEBEBİ NE?

  BLG Finansal Danışmanlık Kurucu Ortağı Belgin Maviş açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Birçok sebep var. Teknik olarak bakarsak borsanın 8400 puan seviyesinde yeni bir hikaye oluşturması için zamana ihtiyacı var. Öncesinde Orta Vadeli Program (OVP), bilanço gibi birçok hikaye vardı ve bu endeksi yükseltti.

  OVP ile birlikte enflasyon hedeflerinin yukarı revize edilmesi gibi birçok unsur piyasalarda fiyatlandı ve bu fiyatlama devam ediyor.

  EYLÜL AYININ İKİNCİ YARISINA DİKKAT!

  Bu haftanın özeline baktığımızda kritik bir hafta, geçtiğimiz hafta itibarıyla en son yeni Covid-19 varyantı Eris ile ilgili açıklamalar, ‘piyasalar nereden dönecek?’ sorularına cevap oldu. Yeni bir hikayenin oluşması için eylül ayının ikinci yarsını görmek gerekiyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  BU HAFTA ÇOK KRİTİK

  Bu hafta kartlar yeniden masaya gelecek ve piyasa yönünü belirleyecek. Bu açıdan baktığımızda endekste 7070 seviyesine inilmedikçe yukarı trend devam eder.

  Bir kez daha 5 günlük hareketli ortalama olan 8250 puan kırıldı. Cuma günü kapanış 22 günlük ortalamanın üzerindeydi bu tedirginlik yarattı.

  Şimdi 50 günlük ortalamalara doğru hareket görüyoruz. Borsada pazartesi günkü kapanış 7950’nin üzerinde olmazsa düzeltme bandı içerisinde 7800’ün altında 7070’e doğru bir hareket başlayabilir.

  Bu hafta sadece bizim Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) değil aynı zamanda ABD Merkez Bankası (Fed), İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) da faiz kararını takip ediyor olacağız.

  GÖZLER MERKEZ BANKASI’NDA! FAİZ BEKLENTİLERİ NE?

  Merkez Bankası’nın geçen ayki şok faiz artışı sonrasında bu ay da kimilerine göre 500 baz puan, kimilerine göre 750 baz puan bir faiz artışı yaparak enflasyonun ciddi anlamda dizginleme sinyalini vermesini bekliyor.

  İŞTE BORSAYI BASKILAYAN UNSUR

  Bu da mevduat tarafına yönelişi görmeye başladık. Mevduat faizlerinin yükselmesi borsayı baskılayan unsur.

  AGRESİF FAİZ ARTIRIMI OLURSA BORSA NASIL ETKİLENİR?

  Piyasanın beklediği olur, bir düşüş olmaz. Merkez Bankası paranın borsa ile mevduat arasında kalmasını isteyen bir profil çiziyor. Alınan tedbirler doğrultusunda borsanın ağırlığı belki biraz azalabilir. Faiz artışlarının sonuna gelindiğine dair bir rahatlama görülebilir. Bu da paranın borsa, mevduat, altın arasında dağılımının oluşumunu sağlayabilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  BORSADA YÜKLELİŞ İÇİN YENİ HEDEF NE?

  8250 puan yeniden radara girmeden şu an için bir yükseliş sinyali beklemiyorum. Eğer bu seviyeyi aşarsa 9000, 9300 puan yeni hedefimiz olur. Özetleyecek olursa borsada şu andaki hareket yükseliş trendi içerisinde bir düzelme olarak gözüküyor.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow