Çin küresel iş insanlarına kucak açtı

Çin küresel iş insanlarına kucak açtı

Çin küresel iş insanlarına kucak açtı

Devlet Başkanı Şi Cinping'in yeni döneminde bir dizi açılıma hazırlanan Çin'de başbakan Li Qiang, Çin Kalkınma Forumu'nda yabancı şirketlere yatırım davetinde bulundu. Çin'in yeni başbakanı, ülkeye dair önyargıları kırmaya çalışırken komünist yönetim medyada çoktan "Çin'in iş insanlarına kucak açtığı" mesajları verilmeye başladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çin'in yeni başbakanı Li Qiang, ticari güvendeki düşüşü durdurmak amacıyla yabancı şirketleri ülkesine davet ediyor. Çin'in şiddetlenen ekonomik sıkıntılarına çözüm bulmaya çalışan yeni başbakan bir dizi açılıma hazırlanıyor.

Bu ayın başlarında resmi olarak atanan Li, Pekin'de düzenlenen Çin Kalkınma Forumu'nun oturum aralarında Apple'dan Tim Cook da dahil olmak üzere bir grup küresel CEO ile bir araya geldi.

Çin küresel iş insanlarına kucak açtı

Devlet yayın kuruluşu CCTV'ye göre, Li, yöneticilere "Çin kapısını daha da genişletecek" dedi ve onları "Çin'e yatırım yapmaya ve Çin'de kök salmaya" çağırdı.

"Uluslararası durum nasıl değişirse değişsin, Çin'in şaşmaz bir şekilde dış dünyaya açılımını genişleteceğini vurgulayan yeni başbakan, "Çin ekonomisi, küresel iş bölümüne derinlemesine entegre oldu.” dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çin'in uluslararası ekonomi ve ticaret kurallarına uyum sağlayacağına, yabancı yatırıma eşit muamele göstereceğine ve hükümet kontrollerini kaldırarak ticaret ve yatırımı kolaylaştıracağına söz veren Li, Cumartesiden Pazartesiye kadar düzenlenen forumda Samsung Başkanı Lee Jae-yong, Pfizer CEO'su Albert Bourla, Bridgewater kurucusu Ray Dalio, Blackstone CEO'su Stephen Schwarzman, Alliance Group CEO'su Oliver Bäte, Rio Tinto CEO'su Jakob Stausholm ve Hitachi CEO'su Toshiaki Higashihara gibi isimlerle bir araya geldi.

ÇİN'İN YENİ BAŞBAKANI

Çin'in ticari ve finansal başkenti konumundaki Şanghay'ın Komünist Parti başkanı olan yeni başbakan Li Qiang, durgun bir büyüme dönemine giren ülkeyi canlandırmakla görevlendirildi.

Çin'in yeni ekonomik liderliği, ticari güveni artırmak için yabancı iş dünyasına ve yerli özel sektöre güven vermeye çalışırken Ticaret Bakanı Wang Wentao, Çin Kalkınma Forumu'nda katılımcılara "Sizler yabancı değil, ailesiniz" diye hitap ederek dikkat çekti.Çin küresel iş insanlarına kucak açtı

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bakanlık, Wang'ın, Swire Group, Qualcomm, BMW, Mercedes-Benz ve Nestlé'nin CEO'ları veya başkanları da dahil olmak üzere üst düzey şirket yetkilileriyle bir düzine kişisel toplantı yaptığını aktardı.

COOK: ÇİN'DE MUTLUYUZ

Öte yandan CCTV'de çıkan haberlere göre, Apple CEO'su Tim Cook, ülkede 30. yılını kutlarken Çin'den mutlu ayrıldığını söyledi. Cook'un son otuz yılda "Apple Çin ile birlikte büyüdü ve ikimiz de bu ilişkiden çok keyif alıyoruz. Çin'de çok büyük bir tedarik zincirimiz var ve uygulama mağazamız gelişiyor." dediği aktarıldı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber