hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Çin'in baskıları sonrası Tayvan savunma bütçesine rekor pay ayırdı

  Çinin baskıları sonrası Tayvan savunma bütçesine rekor pay ayırdı
  expand

  ABD temaslarının ardından Çin’in yoğun tepkisiyle karşılaşan Tayvan’dan savunmaya daha fazla harcama yapma çağrıları geldi. Taipei’nin savunma idaresi askeri harcamaların gelecek yıl GSYİH'nın yüzde 2,4'ünü oluşturacağını söyledi ancak bazı analistler adayı korumak için daha fazlasına ihtiyaç olduğu konusunda uyarıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tayvan yönetimi rekor bir askeri bütçe önerdi. Taipei’nin en yüksek idari organı olan Executive Yuan, gelecek yıl için 586,3 milyar Tayvan doları tutarında savunma da dahil olmak üzere yıllık 2,7 trilyon Tayvan doları (90 milyar ABD$) tutarında bir bütçe üzerinde anlaştı.

  Adada gelecek yılın savunma bütçesinin, bu yılki öngörülen gayri safi yurtiçi hasılanın bir önceki yıla göre yüzde 2,2'sine göre yüzde 2,4'ünü oluşturacağını tahmin ediyor.

  66 TANE F-16 ALACAKLAR

  Savunma Bakanlığı konumundaki idare, bütçenin bir kısmının ABD'den sipariş edilen 66 adet F-16 savaş uçağı için kullanılacağını ve bu harcamanın geri kalanının yardım için kullanılacağını söyledi.

  İdare, halkı, Pekin'in Tayvan Boğazı'ndan düzensiz geçişleri karşısında gerekli olduğunu söyleyerek artan savunma bütçesini desteklemeye çağırdı. Bütçe teklifi, Başkan Tsai Ing-wen'in yasaya geçirmeden önce gözden geçirilmesi için adanın yasama organına gönderilecek.

  Bununla beraber güvenlik uzmanları yüzde 14'lük artışın anakara Çin'den gelen artan bir tehdit karşısında savunma ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olmadığını söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  KAYNAK: SCMP

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow