Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Asgari ücret ne kadar olur?' sorusuna cevap

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Asgari ücret ne kadar olur?' sorusuna cevap

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 11 Aralık'ta ilk toplantısını gerçekleştirecek. Asgari ücret 2024 için geri sayım başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan da kritik toplantı öncesi ilk yorum geldi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Cumhurbaşkanı Erdoğan Dubai'de düzenlenen İklim Eylemi Zirvesi'nin ardından dönüşte uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, sorular arasında yaklaşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı öncesi asgari ücretle ilgili açıklamalarda bulundu.

SORU: Sayın Cumhurbaşkanım Asgari Ücret Komisyonu 11 Aralık'ta toplanıyor. 6 aylık enflasyon ortalamasından yola çıkarak, bunu alarak asgari ücrete yüzde 35 oranında zam yapılacağı ve böylece asgari ücretin de 15 bin 393 liraya geleceği yorumları yapılıyor ekonomi çevreleri tarafından. Öncelikle asgari ücret ne kadar olur? Buna ek olarak Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan’ın asgari ücretin sadece bir kez zamlanacağı yönünde bir açıklaması olmuştu. Siz ne dersiniz efendim?

CEVAP: Asgari ücretle ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan şu anda çalışmalarını yapıyor. Bu çalışmalarını olgunlaştırdıktan sonra nihai tabloyu önümüze koyacak. Çünkü burada işçi, işveren temsilcileri ile görüşmelerini bitirdikten sonra bize neticeyi getirecek. Biz de kendisini dinleyeceğiz. Ondan sonra en uygun asgari ücret neyse bunun kararını vereceğiz. Bütün mesele tarafları mağdur etmeden bir neticeye varabilmek.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Asgari ücret artışı zaten biliyorsunuz yıl içinde bir kezdir. Bir kez verilecek zamla bu iş biter. Bunun da sorumlusu birinci derecede Çalışma Bakanımız Vedat Işıkhan’dır. Biz vatandaşımızı bugüne kadar enflasyona ezdirmedik ve ezdirmeyiz.

Ekonomi yönetimimiz bir yandan da enflasyonu dizginleyici adımlar attı, bunlar da sürüyor. İşaretler olumlu, yakında enflasyonun kalıcı bir şekilde dizginleneceğini göreceğiz. Enflasyon sorununu da tarihe karıştıracağız.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow