Emekli maaş farkları ne zaman yatacak? Emekli memur farkı ne zaman ödenecek?

Emekli maaş farkları ne zaman yatacak? Emekli memur farkı ne zaman ödenecek?

Emekli maaş farkları için beklenen tarih geldi. Milyonlarca emekli enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte 2020 yılında alacakları maaşları öğrenmişti. Peki, emekli maaş farkı ne zaman ödenecek?

İşçi ve Bağ-Kur emeklileri ile memur ve memur emeklisinin beklediği tarih geldi. Memurlar için enflasyon farkları yatmaya başladı, emekliler ise zamlı maaşlarını almayı sürdürüyor. CNN TÜRK Muhabiri Fulya Öztürk sordu, SGK Uzmanı Özgür Kaya memur ve emekliler için kalem kalem analiz yaptı.


EMEKLİ MAAŞ FARKI NE ZAMAN ÖDENECEK?EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLDU 2020?


SSK ve Bağ-Kur emekli maaşına ne kadar zam geleceği kesinleşti. Öte yandan yüzde 4’ün üzerine enflasyon rakamında yüzde 5’i oran kadar ekleme alacak olan memur ve memur emeklisi zam oranı ise yüzde 5.49 oranında oldu. Yapılan anlaşma gereği memurun yüzde 4 garanti zammı olacak öte yandan enflasyonda yüzde 5’i aşan rakam garanti olan yüzde 4 zammın üzerine eklenecekti.


Buna göre SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 6,49 zam alırken memur ve memur emeklisi ise yüzde 5,49 oranında zam aldı.  • En düşük emekli memur aylığı 2 bin 522 liradan 2 bin 660 liraya yükselecek.

  • En düşük memur emeklisi 3 bin 510 lira alacak.

  • En düşük Bağ-Kur emeklisi bin 784 lira 11 kuruş maaş alacak.

  • En düşük SSK emeklisi bin 256 lira 21 kuruş maaş alacak.
     

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS