hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Fed bu yıl faiz indirimine gidecek mi?

  Fed bu yıl faiz indirimine gidecek mi
  expand

  Son Fed toplantısının ardından ilk konuşan yetkili Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester oldu. Mester, faiz indirimlerinden önce birkaç ay daha enflasyonda olumlu verilerin gelmesi gerektiğini belirtti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cleveland Fed Bankası Başkanı Loretta Mester, son enflasyon verilerini "memnuniyet verici" olarak nitelendirirken, faizleri düşürmeyi düşünmeden önce birkaç ay daha iyi veri görmek istediğini belirtti. Mester, Cuma günü CNBC'ye verdiği mülakatta, "Birkaç ay daha iyi enflasyon verileri görmek istiyorum. Enflasyon düşüyor, kısa vadeli enflasyon beklentileri düşmeye başlıyor. O zaman ‘Tamam, bu faizleri aşağı çekmek için doğru veri seti' diye düşünmeye başlamalısınız" dedi.

  Mester, on yıllık görev süresinin ardından ay sonunda Cleveland Fed başkanlığı görevinden ayrılacak. Mester'in yerine Goldman Sachs Group Inc. kıdemli yöneticilerinden Beth Hammack, Ağustos ayında göreve başlayacak.

  Fed üyeleri, son toplantılarında bu yılki faiz indirimi beklentilerini azaltmıştı, ancak Fed Başkanı Jerome Powell, yeni tahminlerin muhafazakar bir yaklaşımı temsil ettiğini vurgulayarak daha fazla faiz indirimi için kapıyı açık tutmuştu. Çarşamba günü Washington’da yapılan iki günlük faiz kararı toplantısının ardından yayımlanan güncellenmiş ekonomik projeksiyonlar, 2024 yılı için medyan olarak daha önce öngörülen üç faiz indirimi yerine yalnızca bir indirimin beklendiğini göstermişti. Ancak Powell, noktasal grafiğe yansıyan tahminlerin muhafazakar olduğunu belirtti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Powell ayrıca, “cesaret verici” olarak nitelediği Mayıs TÜFE rakamlarının üç aylık projeksiyonlara tam olarak yansıtılamayabileceğini ima etti.

  Bu açıklamalar, Fed'in gelecekteki faiz politikalarına ilişkin belirsizliklerin devam ettiğini ve kararların ekonomik verilerle şekilleneceğini gösteriyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow