hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  FED faiz arttırdığında, düşürdüğünde altın ve dolar ne olur? FED faiz kararına göre altın ve dolar...

  FED faiz arttırdığında, düşürdüğünde altın ve dolar ne olur FED faiz kararına göre altın ve dolar...
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Piyasaların yakından takip ettiği FED faiz kararı en son 20 Mart 2024 tarihinde açıklandı. Ekonomi dünyasında gözlerin üzerinde olduğu 2024 Mayıs ayı FED faiz kararına göre altının ve doların şekilleneceği durum merak ediliyor. Peki, FED faizi arttırdığında, düşürdüğünde altın ve dolar ne olur? İşte konuyla ilgili bilgiler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD Merkez Bankası mayıs ayı faiz kararının açıklanmasının ardından yatırımcılar ve ekonomi piyasaları altın ve dolardaki yansımalarını merak ediyor. FED faiz kararı, FED Başkanı Jerome Powell tarafından geçtiğimiz 20 Mart'ta açıklandı. FED faizi yüzde 5.50 oranında sabit tuttu. FED'in faiz oranlarını sabit tutması ve 2024'te üç faiz indirimi sinyali vermesinin ardından altının nasıl şekilleneceği merak ediliyor. 

  FED FAİZLERİ ARTIRIRSA ALTIN VE DOLAR NE OLUR?

  ABD Merkez Bankası yani FED (Federal Reserve) faiz artırırsa enflasyonun azalması ve ülkedeki dövizin artması ise yerel para biriminin diğer para birimleri karşısında değer kazanmasına yardımcı olur. ABD doları özellikle gelişmekte olan ülkelerin para birimleri karşısında değer kazanır. Kısaca FED'in güçlü faiz artışına devam etmesi halinde, güvenli liman etkisiyle doların dünyada güçlenmesi ve altın fiyatlarının gerilemesi ve baskılaması bekleniyor.

  FED FAİZLERİ DÜŞÜRÜRSE ALTIN VE DOLAR NE OLUR?

  FED faizi düşerse dolar, kısa ve orta vadede değer kaybeder. Altın fiyatı uluslararası piyasalarda dolar cinsinden fiyatlandığı için dolar düştükçe ons altın fiyatı değer kazanacaktır. Güvenli liman özelliği bulunan altın ilk sıralarda yer alan yatırım araçları içerisinde yer almaktadır. Bu nedenle FED'in faiz indirmesi ya da faiz indirimi sinyali vermesi altın fiyatlarını pozitif etkileyecektir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow