hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Fed'den şahin mesajlar

  Fedden şahin mesajlar
  expand

  St. Louis Fed Başkanı Bullard, son toplantıda 50 baz puanlık artırımı savunduğunu vurgularken Cleveland Fed Başkanı Mester ise "Fed'in yüksek faiz oranları bir resesyonla sonuçlanabilir" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Fed'in son toplantısında 50 baz puanlık faiz artışından yana olduğunu ve "komitenin yeterince kısıtlayıcı olarak gördüğü oranlara olabildiğince çabuk ulaşılması gerektiğini" savunduğunu söyledi.

  Bullard, "Mart ayındaki toplantı için herhangi bir seçeneği göz ardı etmeyeceğim." diye konuştu.

  Bullard, enflasyonu yavaşlatmaya devam etmek için muhtemelen yeterli olan faiz aralığının yüzde 5,25-5,50 olacağını belirtti.

  Fed, 1 Şubat'ta sona eren toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan artırdı ve piyasalar tarafından artışın bu seviyede devam etmesi bekleniyor.

  Fed'in ilk toplantısının sonuçları 22 Mart tarihinde açıklanacak.

  MESTER DAHA TEMKİNLİ

  Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Fed'in yüksek faiz oranlarının ekonomiyi yavaşlatması nedeniyle bir resesyonla sonuçlanabileceğini söyledi.

  Mester, "Ancak bu Fed'in temel tahmininin bir parçası da isteği de değil. Bunun olumlu bir sonuç olduğunu düşünmüyorum, ancak olabilir." dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cleveland Fed Başkanı, "Hafif bir durgunluk yaşayabiliriz, bunu göz ardı edemem. Bunu kendi tahminime göre kaleme almadım, ancak büyüme trendin çok altında olduğunda, bu kadar olumsuz bir şoku kaldıramaz. Bunun olumlu bir şey olduğunu düşünmüyorum, yapmak için üzerinde çalıştığımız şey bu değil." şeklinde görüş belirtti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow