hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Goldman Sachs ABD için büyüme tahminini düşürdü

  Goldman Sachs ABD için büyüme tahminini düşürdü
  expand

  Goldman Sachs ekonomistleri, ABD’nin 2023 yılında büyüme tahminini yüzde 1,5’tan yüzde 1,1’e indirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Goldman Sachs Group Inc, 2023 için ABD ekonomik büyüme tahminlerini düşürdü. Ekonomistler, ABD’nin 2023'te yüzde 1,1 büyümesi beklediklerini kaydetti. Ekonomistlerin bir önceki öngörüsü yüzde 1,5’tu.

  Raporda 2022 tahmini değişmeden yüzde 0 olarak kaldı.

  Ekonomistler, “Finansal koşullardaki son sıkılaşma ile bu yüksek oranlar, gelecek yıl büyüme ve istihdam için daha kötü bir görünüme işaret ediyor. Büyüme tahminimiz, ücret ve fiyat enflasyonunu soğutmak için gerekli olduğuna inandığımız potansiyelin altında bir haritası sunuyor.” dedi.

  Yatırım Bankası, raporunda ABD’nin 2022 sonu işsizlik oranı için tahminlerini de yüzde 3,6’dan yüzde 3,7’ye yükseltti. 2023 sonu için daha önceki yüzde 3,6’lık tahminini yüzde 4,1'e çekerken 2024 için önceki yüzde 4'lük tahmini yüzde 4,2'ye çıkarttı.

  FAİZ ARTIRIM BEKLENTİLERİNİ YÜKSELTMİŞLERDİ

  Goldman, geçtiğimiz günlerde ABD Merkez Bankası'nın faiz artırım beklentilerini yükseltmişti. Fed'in 20-21 Eylül toplantısında faizi 75 baz puan ve Kasım ayında 50 baz puan artıracağı beklentilerini ortaya koyan Goldman Sachs ekonomistleri, daha önce Eylül'de 50 baz puan, Kasım'da 25 baz puan faiz artırımı bekliyorlardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Banka yılsonu için terminal faiz tahminini de 75 baz puan artırarak yüzde 4-4,25 aralığına yükseltmişti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow