hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İngiliz ekonomistten Fitch yorumu: Türkiye hak etti

  İngiliz ekonomistten Fitch yorumu: Türkiye hak etti
  expand

  CNNTURK.COM/Hasan Selçuk TURAN-Dünyaca ünlü İngiliz ekonomist Timothy Ash "Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu artırması hak edildi" dedi. Gözlemcilere göre derecelendirme kuruluşunun hamlesi Türkiye piyasalarına, enflasyona, Lira'ya ve borsaya pozitif etkide bulunacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bluebay Asset Management Kıdemli Gelişen Piyasalar Stratejisti Timothy Ash, Fitch Ratings'in Türkiye'nin kredi notunu yükseltmesine desteğini ifade etti. Türkiye'nin seçimlerden bu yana yaptığı politika düzenlemeleri ışığında yükseltmenin haklı olduğunu belirtti.

  Ash, yükseltmenin zamanlamasını ilginç buldu. Piyasalar son haftalarda enflasyon, lira üzerindeki baskı ve rezervler de dahil olmak üzere Türkiye'nin durumu hakkında endişeleniyordu.

  Ash daha önce 2023 yılı Aralık ayındaki bir açıklamasında da enflasyonun düşeceğini ve Türk Lirası'nın istikrara kavuşacağını belirterek "2024 Türkiye için gerçekten heyecan verici bir yıl olabilir" değerlendirmesinde bulunmuştu.

  Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu "B"den "B+"ya yükseltirken, not görünümünü de "durağan"dan "pozitif"e çevirdi.

  Derecelendirme kuruluşu, bu not artışını Haziran 2023'ten bu yana uygulanan politikaların etkinliğine olan güvenin artmasının yanı sıra tutarlı makro politika duruşu ve Türkiye enflasyonundaki belirgin düşüşe bağladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ash'in sosyal medya platformu X'ten yaptığı açıklamaya yorum getiren başkaları da Fitch'in hamlesinin BIST'in dünya çapında yatırım yapmak için en uygun hisse senedi piyasalarından biri haline gelmekte olduğunu söyledi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow