İş görüşmesindeki korkutucu soru: "Bu işi neden istiyorsunuz?"

İş görüşmesindeki korkutucu soru: "Bu işi neden istiyorsunuz?"

Her iş görüşmesinin beklendik sorularından biri: "Bu işi neden istiyorsunuz?" değil mi? Bu soruyu cevaplamak hiç de göründüğü kadar kolay olmadığı için hepimiz ezberden bazı cevaplar veririz. Bu soruya verdiğiniz cevap işi almakla almamak arasındaki farkı yaratabilir.

Bu sorunun bir sonraki iş görüşmesinde yine karşınıza çıkacağını biliyorsunuz. Suzy Welch’in CNBC’e verdiği bilgilere göre bu soruya vereceğiniz ezbere cevaplar iyi bir izlenim bırakma ihtimalinizi azaltıyor.

Bu cevap sizi işe alım yöneticisinin gözünde ya kuvvetlendirir ya da listesinden tamamen silinmenize yol açar. Standart cevaplar asla çok iyi olarak değerlendirilmez. Bu yüzden fark yaratacak cevabı bulmalısınız. Welch’e göre bu cevabın içinde şirket, çalışanları, ürünleri ve süreçleriyle ilgili detaylar bulunmalı. Bunların hepsini içeren örnek bir cevap şöyle olabilir:

"Şirketinizde çalışmak istiyorum çünkü sürekli öğrenmeye önem veriyorsunuz. Müşteri odaklı yaklaşımınız sizi sektörün kalanından ayırıyor. İnanıyorum ki, ürünleriniz ve süreçlerinize yansıttığını inovasyon kültürü, sizi tek yapıyor."

Doğru cevap detaylarda

Yeteneklerinizin şirketin hedeflerine nasıl hizmet edeceği veya yükselteceğini de söylediğinizden emin olmalısınız. Örneğin, "İnanıyorum ki şirketin sağlığa hizmet veren ileri robot geliştirme hedefini gerçekleştirmesinde çok yararlı olacağım." Bunu söylerken şirketin vizyona ulaşmasına nasıl yardım edeceğinizi de detaylıca anlatmaya hazır olun. Örnek bir kaç cevap:

"Benim anlayışıma göre yöneticilik işiniz pazarlama ve operasyondan anlarken, ürünü de daha hızlı çıkarabilecek bir kişi gerektiriyor."

Bu özel detaylar anlatılanları dinlediğiniz ve otomatik pilota bağlanmış gibi herkese aynı cümleleri kurmadığınızı gösterir. "Başka bir deyimle, sizi onların gözünde gerçek kılar" diyor Suzan Welch.

Düşünülmüş ve özenli bir cevap işe alım müdürü üzerinde uzun vadeli bir izlenim bırakmasının yanında sizin de aday olarak özgüveninizi artırır. Hayattaki başarıların çoğunluğunda olduğu gibi doğru cevap hep detaylardadır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS