hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kriptoda kış bitti! İşte piyasadan dikkat çeken veriler

  Kriptoda kış bitti İşte piyasadan dikkat çeken veriler
  expand

  Kripto para birimlerinin toplam piyasa değeri, Terra'nın çöküşünün kripto kışının başlangıcını işaret ettiği Mayıs 2022'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. 'Panik alımı' ile desteklenen Bitcoin 42 bin dolara kadar yükselirken kripto piyasası, değerini 1,5 trilyon doların üzerine çıkardı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bitcoin, yıllık en yüksek seviyesi olan 42.000 dolara ulaşarak tüm kripto para birimlerinin piyasa değerini Mayıs 2022'den bu yana ilk kez 1,5 trilyon doların üzerine çıkardı.

  Analistler, düşük faiz oranlarına ilişkin bahislerin, spot bitcoin ETF beklentisinin ve "panik alımının" yükselişe yardımcı olduğunu söyledi.

  Piyasa değerine göre en büyük kripto varlığı, Kasım ayının büyük bir bölümünde fiyatları sınırlayan 38.000 dolar seviyesindeki önemli direnci kırdıktan sonra 42.000 doların üzerinde 19 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

  TradingView verilerine göre, Bitcoin'in yükselişi, Terra'nın çöküşünün kripto kışının başlangıcını işaret ettiği Mayıs 2022'den bu yana ilk kez toplam kripto piyasası değerini 1,5 trilyon doların üzerine çıkardı.

  YÜKSELİŞİN NEDENİ BELLİ OLDU

  Bitcoin'in yükselişinde hâlâ ABD'de bir spot bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) beklentisi hakim. Bir yandan, piyasa gözlemcileri ağırlıklı olarak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'ndan (SEC) Ocak ayı başlarında onay bekliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kripto yatırım hizmetleri sağlayıcısı Matrixport, Bitcoin'in kalıcı vadeli işlem priminin spot fiyata göre yüksek seviyelerine dikkat çekti. Bu da yatırımcıların ralliyi kaçırma korkusuyla (FOMO) BTC'ye yöneldiğini öne sürdü.

  NELERE DİKKAT ETMELİ?

  Bitfinex analistleri bir raporda, "Endişenin nedeni, vadeli işlem piyasalarında satış baskısının tükenmesine rağmen, spot piyasalarda takip eksikliği yaşanması" dedi.

  Raporda, "Kısa vadeli yatırımcıların hâlâ düşük fiyatların hazırlıksız yakalanacağını öngörmesi ve şimdi uzun pozisyonlara girmeden önce onay beklemesi veya küçük piyasa katılımcılarının ilgisinin altcoinlerde daha yüksek getirilere yönelmesi de dahil olmak üzere bunun nedeni çok yönlü olabilir." değerlendirmesi yapıldı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow