hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Merkez Bankası faizi sabit tutarsa, artırırsa, düşürürse altın, dolar, borsa ne olur?

  Merkez Bankası faizi sabit tutarsa, artırırsa, düşürürse altın, dolar, borsa ne olur
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Merkez Bankası'nın faiz kararı piyasaları olduğu gibi altın ve doları olan vatandaşları da yakından ilgilendiriyor. Dolar, altın ve borsa yatırımcıları tarafından yakından takip edilen Merkez Bankası faiz kararının haziran ayı için ne yönde olacağı merak ediliyordu. Yılın altıncı faiz kararı TCMB tarafından 27 Haziran'da açıklandı. Peki, Merkez Bankası haziran ayı faiz kararına göre altın, dolar, kur ne olur? İşte MB faiz kararına göre detaylar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mayıs ayı Para Politikası Kuluru (PPK) toplantısında netleşecek politika faizi için piyasaların gözü TCMB'ye çevrildi. Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası'nın yeni başkanı Fatih Karahan öncülüğünde beşinci kez toplandı ve haziran ayı faiz kararı belli oldu. PPK haziran ayında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 50'de sabit bıraktı. Geçen yılın haziran ayından bu yana sıkı para politikası uygulayan banka, politika faizini en son mart ayında yükseltti. 

  FAİZ KARARINI SABİT TUTARSA DOLAR VE ALTIN NE OLUR?

  Uzmanlara göre Merkez Bankası'nın faizi sabit tutması halinde altın ve dolarda çok keskin hareket olmayabilir. Merkez Bankası (MB) faiz kararını sabit tuttuğunda, dolar ve altın fiyatları üzerindeki etkisi çeşitli faktörlere bağlıdır ve kesin bir şekilde öngörülemez. Eğer piyasa faiz oranlarının sabit kalmasını bekliyorsa, dolar üzerinde önemli bir etki olmayabilir. Piyasa zaten bu durumu fiyatlamış olacaktır. Altın genellikle ekonomik belirsizlik zamanlarında güvenli liman olarak görülür. Eğer MB'nin faiz oranlarını sabit tutması piyasalarda istikrar algısı yaratırsa, altına olan talep azalabilir.

  Merkez Bankası faizi sabit tutarsa, artırırsa, düşürürse altın, dolar, borsa ne olurMERKEZ BANKASI FAİZİ ARTIRIRSA NE OLUR?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Merkez Bankası'nın faiz oranları tüketici ve yatırımcı davranışlarını, kredi maliyetlerini, para biriminin değerini ve genel ekonomik büyümeyi etkileyebilir. Merkez bankası faiz oranlarını artırdığında, bu genellikle enflasyonu kontrol altına almak ve ekonomiyi soğutmak amacıyla yapılır. Kısacası faiz kararı hisse senedi, tahvil ve döviz piyasalarında hemen hissedilen tepkilere yol açar.

  Merkez Bankası'nın faiz oranlarını artırması, ekonominin çeşitli yönlerini etkileyebilir. Bankalar kendi müşterilerine uyguladıkları faizlerini artırır. Dolayısıyla döviz kurları düşer, TL değer kazanır. Bankalar, Merkez Bankası'ndan daha yüksek maliyetle borç aldıklarında, bu maliyeti müşterilere yansıtır. Bu, hem bireysel hem de kurumsal müşteriler için kredi faiz oranlarının artması anlamına gelir. Faiz artışıyla yatırımcılar, riskli varlıklardan daha güvenli varlıklara geçiş yapabilir.

  MB FAİZİ DÜŞÜRÜRSE ALTIN VE DOLAR NE OLUR?

  Politika faizi düşerse dolar kısa veya orta vadede genel olarak yükselir. Kurun yükselişi altın fiyatlarını da yükseltir. Altın, genellikle düşük faiz ortamında daha cazip bir yatırım aracı haline gelir. Faiz oranlarının düşük olması, altının maliyetini (fırsat maliyeti) düşürür ve yatırımcılar için altına yatırım yapmayı daha cazip kılar. Eğer faiz oranlarının düşürülmesi enflasyon beklentilerini artırırsa, altın fiyatları da yükseliş eğilimine girebilir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow